12. juuli 1998 kell 22:00

Hoiupank müüdi maha

Uue Hansapanga juhatusse kuuluvad ainult senised hansapankurid

Hoiupanga juhatuse senine esimees Üllar Jaaksoo ütles, et eeldatavasti peatatakse tehingud Hoiupanga aktsiatega 15. juulil ja soovitas selleks ajaks aktsionäridel hankida endale aktsiaid kas 125 või selle täiskordne. Hoiupanga aktsiad vahetatakse ühinemislepingu kohaselt Hansapanga aktsiate vastu täisarvulistena 125:33. «Kellel pole äriregistri kande tegemise ajaks 125 või selle täiskordset arvu aktsiaid, nendele teeb Hansapank juurdemakse kande tegemise päeva aktsiahinna alusel,» ütles Jaaksoo.

Pankade juriidiliseks ühendamiseks on vaja ka Eesti Panga nõusolekut. «Eesti Pangal pole põhjust sellega viivitamiseks,» märkis Jüri Mõis.

Mõis lisas, et pankade andmebaaside täielik ühendamine saab valmis arvatavasti järgmiseks jaanipäevaks.

Hansapanga aktsionäride koosolekul valisid panga omanikud liitpangale nõukogu, kuhu kuuluvad Bengt Dennis, Jonathan Harfield, Joakim Helenius, Jüri Käo, Heldur Meerits, Meelis Milder, Tiina Mõis, Gunnar Okk, Jüri Raidla, Endel Siff, Hannes Tamjärv ja Lars-Olof Ödlund.

Eile õhtul peetud nõukogu koosolekul valiti pangale juhatus, kes hakkab panku ühiselt juhtima juba täna.

Hoiupanga ja Hansapanga avalike suhete juht Kristi Liiva ütles, et juhatusse pääsevad eelnevalt kokku lepitud Jüri Mõis, Indrek Neivelt, Rain Lõhmus ja Erkki Raasuke. Hansapanga juhatuse aseesimeheks kandideerinud Üllar Jaaksoo jääb panga juhatusest välja, kinnitas Liiva.

Jüri Mõisa sõnul oli Jaaksoo väljajätmisel tegu sellega, et Jaaksoo kui Hoiupanga juhatuse liige kirjutas eelmise aasta sügisel koos ülejäänud panga juhatusega alla Hoiupanga ja Daiwa panga vahelisele optsioonilepingule.

Hansapanga nõukogu esimees Hannes Tamjärv ütles, et panga juhtkonda ei saa ükski Daiwa tehinguga seotud isik, sealhulgas varem Hansapanga riski- ja krediididirektoriks pakutud Aivar Rehe. Sellise otsuse taga oli Hoiupanga suuraktsionäri EBRD ettepanek.

Jüri Mõisa sõnul oli kaudne Hoiupanga juhtide uude panka sobimatuse põhjus ka see, et paljud Hoiupanga juhid olid võtnud laenu Hoiupangast aktsiate tagatisel, nüüd ei suuda nad seda aktsiahinna languse tõttu tagasi maksta.

«Mina ei ole laenu võtnud,» kinnitas Üllar Jaaksoo.

Lisaks Jaaksoole ja Rehele arvati juhatusest välja ka Gerd Müller, kes asub saneerima Hoiupanka. Puuduvad juhatuse liikmed selguvad 13. augustiks.

Hansapanga aktsionäride koosolek algas lubatust üle tunni aja hiljem, sest koosoleku alguseks ei saadud kokku otsuste langetamiseks vajalikku kvoorumit. Vastates küsimusele, millest on tingitud aktsionäride ükskõiksus, ütles Jüri Mõis, et ei saa eeldada kõigi 7000 Hansapanga aktsionäri kohaletulekut.

«Inimene, kellel on paarsada aktsiat, on need ostnud selleks, et raha teenida, mitte hääletamas käia,» sõnas Mõis.

Alates kella 15.15st oli ligi tunni aja jooksul esindatud vaid 36,2% Hansapanga aktsionäridest. Äriseadustiku kohaselt peab kohal olema üle 50% aktsionäre, et koosolek oleks otsustusvõimeline.

Mõis põhjendas viivitust asjaoluga, et paljud välisosanikud on andnud oma aktsiad fondidele hallata, kuid pole neid volitanud aktsiaid esindama.

Pärast mõlema panga aktsionäride koosolekuid toimunud pressikonverentsil ütles Mõis, et varem planeeritud 30protsendilist omakapitali tootlust uus pank arvatavasti ei saavuta, sest kui liita praegu Hansapanga ning Hoiupanga kasumid, oleks uus pank ikkagi kahjumis. «Kui me saame 20protsendilise omakapitali tootluse, on ka hästi,» hindas Mõis.

Mõis kinnitas samas, et uus pank ei võta üle tervet Hoiupanga esimese poolaasta 264,2 miljoni kroonist kahjumit. Panga kahjum kantakse enne vara ülevõtmist maha, väitis ta.

Hansapanga ja Hoiupanga juhatuse esimehed kirjutasid pankade ühinemislepingule alla 11. juunil. Suurühinemise tulemusena tekib Balti riikide suurima varade mahuga pank.

Hetkel kuum