4. august 1998 kell 22:00

Rakvere lihakombinaadi suurtehing on tehtud

Soomlased keskenduvad eelkõige Läti kombinaadile

HK Ruokatalo OY tegevdirektor Simo Palokangas ütles, et ettevõtte laienemisplaanideks sobis suhteliselt uus ja heas olukorras Rakvere lihakombinaat Balti riikides kõige paremini. Plaanis on selle toodangut ning eksporti Ida-Euroopa riikidesse ka oluliselt suurendada. Palokangas ütles, et esialgsete arvestuste kohaselt vajab Rakvere lihakombinaat täiendavaid investeeringuid 30--40 miljonit krooni kombinaadi Euroopa Liidu nõuetega vastavusse viimiseks, nõutavad on investeeringud ka teatud toodete tootmismahu suurendamiseks ja külmutusseadmete uuendamiseks.

Samas ei ole probleemid Rakveres nii valulised kui Rakvere lihakombinaadi tütarettevõttes Läti kombinaadis, mis nõuab tehnoloogia osas tunduvalt suuremaid investeeringuid, nentis Palokangas. «Kuigi konkreetset kava Läti investeeringute kohta ei ole veel tehtud, on selge, et kindlasti tuleb Riia ja Rakvere lihakombinaadi vahel saavutada suurem koostöö,» lausus ta. Investeeringuid plaanitakse Palokangase sõnul ka Viljandi maakonnas asuvasse loomakasvatusega tegelevasse tütarettevõttesse ASi Ekseko.

Palokangase sõnul pole Rakvere lihakombinaadi juhtkonnas muutusi plaanis.

Soome juhtiv lihatootja HK Ruokatalo OY ostis 75% ASi Rakvere Lihakombinaat aktsiatest. Tehingu hinnaks oli 180 mln marka (474 mln krooni), millest sularahas tasutakse 60%. Ülejäänud 184 mln krooni tasumiseks teeb HK Ruokatalo nõukogu aktsionäride erakorralisele üldkoosolekule ettepaneku korraldada aktsiad müünud ASile Epeks ja ASile Talinvest suunatud aktsiaemissioon. Aktsia märkimishind on 197 marka (518 krooni).

ASi Epeks juhatuse esimees, ASi Rakvere Lihakombinaat nõukogu esimees Toomas Kõuhkna tõi Rakvere lihakombinaadi aktsiate müümise põhjenduseks tekkiva võimaluse investeerida teistesse toiduainetetööstuse projektidesse. Konkreetsemalt Kõuhkna investeerimisplaane ei avalikustanud. «Me müüsime küll Rakvere lihakombinaadi aktsiaid, jäädes samas HK Ruokatalo suuraktsionärideks ning lahkumata lihatööstuse ärist,» lausus Kõuhkna.

Hansapanga maakler Charlie Viikberg ütles, et Rakvere lihakombinaadi väikeaktsionärid ootavad ettevõttelt teateid ülejäänud 25% aktsiate saatuse kohta, millest sõltub ka nende hinnang tehingule. «Imelik on see, et börs, kes peaks investoreid kaitsma, ei ole midagi ette võtnud,» lausus ta, «Kui vähemusaktsiad otsustatakse sama hinnaga või isegi veidi madalamalt välja osta, on see tervitatav info. Kui õnnestub aktsiaid müüa üle turuhinna, siis usun, et ükski aktsionär poleks selle vastu.»

HK Ruokatalo OY toodab ja turustab Kassler-liha, HK lihatooteid ja valmisroogi, Popsi-lihatooteid, Kokki- ja Kariniemi-linnulihatooteid ning Best-In ja Cat-lemmikloomatoite. Kontsernis töötab 3000 inimest. Ettevõtte käive oli mullu üle 2,7 mld marga.

Hetkel kuum