18. august 1998 kell 22:00

Kui arvuti ei taha tööle jääda

Kuidas see nali nüüd käiski -- sõidavad kolm häkkerit autos, mis ühel hetkel iseenesest seisma jääb. Seepeale otsustatakse, et parim remondiviis on üheskoos korraks autost välja minna ja uuesti sisse istuda.

Tuleb tunnistada, et minu enda peamine soovitus arvuti parandamiseks on läbi aegade olnud samuti väljalülitamine ja viieni lugemine, sest enamik probleeme laheneb iseenesest.

Auto parandamiseks on muide tegelikult parim lahendus kutsuda kohale sõber, kes oleks nõus su autot kas kuhugi lohistama või käima tõmbama, ja kui köis on juba välja võetud, siis korra starterit proovida -- umbes kolmel juhul neljast aitab.

Aga tuleks siiski tagasi arvuti juurde. Kui eeltoodud juhise kohaselt väljalülitamine hakkab tööd segama (st paistab, et viga on korduv), siis võib ju tavakasutaja kohaselt minna kohvinurka ja veidi mahlaselt Billi kiruda. Palju kasulikum oleks aga teha arvutis suurpuhastus -- vaadata, et ketastel oleks minimaalselt paarsada mega vaba ruumi ja teha Defragment ehk kettakorrastus.

Jajah, sellest olen ma varemgi kirjutanud, tänase loo põhjuseks on aga hoopis Ziff-Davise Startup Manager, mille ma täiesti juhuslikult leidsin nende Winbenchi programmiga kõvakettaid testides.

Winbench ise on programm, millega saab mõõta arvuti kiirust. Mina testisin kõvakettaid, sest iga kord, kui ma kontorisse mõnda uut arvutit ostan, painab mind kahtlus, kas mitte ei peaks nõudma, et arvutisse nimelt mingit kindlat marki kõvaketas ja mitte lihtsalt 3GB pannakse -- aga sellest mõni teine kord.

Nimelt on pärast ketta fragmenteerumist üks levinuimaid arvutijamade allikaid taustal töötavad programmijupid -- näiteks need, mis oma logosid sinna paremale alla kella kõrvale ritta laovad. Startup Manager lubab öelda, kas üks või teine programmijupp käivitatakse iga kord koos arvutiga või mitte. Minu kogemuse kohaselt võib keskmises arvutis kõik ära keelata ja elu läheb ainult paremaks.

Ja jälle kord pean ma tunnistama, et see soovitus on natuke poolik, nimelt ei suuda ma leida kusagilt seda ZD Startup Manageri nii, et saaks soovitada hõlpsat download'imist. Enamik samanimelistest (või vähemalt sama funktsiooniga) programmidest on tähelepanuväärselt põhjalikud ja mina küll ei julgeks iga kasutajat nendega kahekesi jätta. Aga kes viitsib veidi pikema allalaadimise teha, võib võtta aadressilt www.zdbop.com Winbench 98, sest koos sellega installeeritakse ka Startup Manager.

Hetkel kuum