29. september 1998 kell 22:00

Piimatöötlejad alandavad hindu

Väikemeiereid astuvad suurte piimatöötlejate hinnasurvele vastu

Ühinenud Meiereid põhjendab kokkuostuhinna alandamist Vene turu äralangemisega, kuhu kontsern müüs seni 80% oma toodangust.

Tallinna piimatööstuse tütarettevõte Rävala Piim teatas eile, et langetab piima kokkuostuhinda 20 sendi võrra, 1,70 kroonini kilo.

Esmaspäeval langetab piima hinna 1,70 kroonile ka Võru Juust, tuues samuti põhjenduseks Vene turu äralangemisest tingitud rahapuuduse. Augusti piimarahast on ettevõte tootjatele suutnud tasuda vaid 10 protsenti.

ASi Võru Juust projektijuhi Einar Ranniti ütlusel otsustab ettevõte homme, kas ülejäänud võlg makstakse tootjatele juustus.

Võru Juustuga on seotud 40 suuremat piimafarmi, 200 talumeest ja umbes 1000 paarilehmapidajat.

Kiiu piimaühistu juhatuse esimees Ants Aaman ütles, et ei näe praegu vajadust piima hindu langetada. «Meie kokkuostuhinnad jäävad samaks, kui suurte tegijate poolt ei tule survet siseturule,» rääkis ta. Eliitpiima kilost maksab Kiiu 2,30 krooni, kõrgema sordi eest 2.20.

Ka kõik ülejäänud kümme väiksemat piimatööstust maksid septembris Ühinenud Meiereidest, Võru Juustust ja Tallinna piimatööstusest kõrgemat piima kokkuostuhinda. Viimased maksid septembris kõrgema sordi piima kilo eest 1.90, ülejäänud aga vahemikus 2.10--2.40.

Ühistu Jõhvi Piim tootmisdirektor Uno Saks ütles, et ettevõtte juhatus pole veel otsustanud, kui palju piima hinda langetatakse. Seni on poole toodangust Venemaale eksportiv Jõhvi Piim tootjatele maksnud kõrgema sordi piima eest 2.20.

Põlva tootjate liidu juhataja Toomas Pauri sõnul on piimatootmise omahind üle sajapealise karja puhul 2.30--2.50 krooni piimaliitrilt. «1.70 eest ei saa tootja enam palka, ta ei saa elektrit ega makse maksta,» ütles Paur.

Ühinenud Meiereide nõukogu aseesimees Andres Vinni, kes peab ka ise piimakarja, maksab iga kuu piimakarja pidamisele peale umbes 12 000 krooni. «Mul on küllaltki hea palk ja ma võin endale seda lubada,» ütles ta.

Vinni sõnul on piima tootmise omahind temal 2,20 krooni kilost.

Vaatamata tooraine odavnemisele pole poes piimatoodete hinnad langenud. Ühinenud Meiereide juhatuse esimehe Aivar Pärgmäe kinnitusel on meiereid langetanud valmistoodangu hinda siis, kui langeb tooraine hind.

«Poes pole seda tõepoolest näha, ilmselt teenivad siis selle pealt kaupmehed,» ütles Pärgmäe.

Hetkel kuum