4. oktoober 1998 kell 22:00

Bergmann pääses EVEA Panga pankrotist

Nädal tagasi väitis Andres Bergmann, et EVEA Pangas suurosalust osta sooviv investor Ernesto Preatoni peab arvestama tema kui kolmandiku aktsiate esindajaga. Nüüd selgub, et aktsiad olid tegelikult juba müüdud.

«Otsus EVEA Panga aktsiad maha müüa küpses tõepoolest juba suvel ja sõlmitud on ka leping aktsiate maksetingimustega müügiks, nagu need aktsiad ka ostetud said,» ütles Bergmann. Talle jäid kuni aktsiate müügitehingu lõpetamiseni välisinvestorist ostja esindamise õigused. Ostjafirma kohta ei soostunud ERA Panga nõukogu esimees mingit infot andma, viidates lepingu konfidentsiaalsusklauslile.

«Minuga seotud firmad nende aktsiate pealt kahju ei kandnud ja aktsiad meile kätte ei jäänud,» kommenteeris Bergmann. Läbirääkimistel Preatoniga oleks Bergmann esindanud juba uue omaniku huvisid.

Neljapäeval toimunud Eesti Panga nõukogu arutlusele oli kaasatud ka Bergmann. Tema sõnul teavitas Eesti Pank pangajuhte olukorrast panganduses ning sisulist arutelu ERA Panga olukorra üle ei toimunud.

ERA Panga strateegias ei muutu Bergmanni sõnul esialgu miski. Kavatsetakse jääda väikeseks ni?ipangaks, kelle põhilised kliendid on väikesed ja keskmised firmad ning eraisikud.

Kommenteerides Eesti Panga otsust Forekspanga ja Investeerimispanga liitmise kohta märkis Bergmann, et see puudutab Eesti raharinglust ja panganduse mainet tugevalt.

«Et Eesti Pank need pangad puhtalt oma kontrolli alla võttis, ei tee siiski olematuks auku, mis Forekspanga bilansis on,» ütles Bergmann. Tema sõnul on alust arvata, et suurtel pankadel võib Venemaaga seotud kahjum olla märkimisväärselt suurem.

«Kuigi Eesti Panga otsus kolme panga suhtes on radikaalne, ei paranda see üldist majandusseisu Eestis,» ütles Bergmann. Üldine likviidsuskriis ja omakapitali vähesus on selgelt tunnetatav.

«Täna pole küll mingeid märke selle kohta, et meie kliendid pangast raha välja viiksid,» ütles reede pärastlõunal ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker.

Hetkel kuum