Kaja Koovit • 1. detsember 1998 kell 22:00

ESS lahkub börsilt

Noteerimiskomisjoni otsuse kohaselt peavad suuromanikud tegema väikeaktsionäridele pakkumuse müüa kolme nädala jooksul oma aktsiad 62,3kroonise hinnaga. Eile sulgus ESSi aktsia börsil 64 kroonil. Peale selle peab ESS noteerimise lõpetamiseks avalikustama aktsionäride struktuuri pärast kontrollosaluse üleminekut Falck Groupile.

Hansapanga investeerimispanganduse osakonna juhataja Rain Tamm kinnitas esmaspäeval, et pärast ESSi aktsia börsil noteerimise lõpetamise otsust tehakse väikeaktsionäridele uus pakkumus.

ESSi endine suuromanik Urmas Sõõrumaa teatas juba rohkem kui kuu aega tagasi, et ettevõte lahkub börsilt veel sel aastal. Sõõrumaa märkis toona, et ettevõttel ei ole mõtet börsil olla, sest aktsiaga eriti ei kaubelda, kuid börsil olekuga kaasneb palju kohustusi ja sekeldusi.

Nüüdseks on 65 protsendi ESSi aktsiate omanik rahvusvaheline majanduskontsern Falck Group, kelle huvi ei ole turvafirma börsistaatuse säilitamine. ESS ei vasta enam börsi nõuetele, sest avalikkusele kuulub alla 25 protsendi aktsiatest ja aktsionäre on vähem, kui börsi reglemendis sätestatud 100.

ESSi aktsiaga on Tallinna börsil kaubeldud eelmise aasta augustist. Enne börsile tulekut korraldas ettevõte aprillis avaliku aktsiaemissiooni, kus müüdi 176 000 aktsiat hinnaga 57 krooni tükk. Emissioon lõppes 380kordse ülemärkimisega.

Börsil alustati aktsiaga kauplemist 81,75 krooni tasemel, kõrgeim hind oli eelmise aasta septembris 171 krooni.

Hetkel kuum