Pikenduseta maksutõus pahandab kinnisvaras tegutsejaid: meie ettepanekuid ei arvestatud
Kinnisvara arendavad firmad pole rahul, et pärast käibemaksutõusu nad ei saa pikaajalistele lepingutele jätta alles madalamat maksumäära. Eelmise maksutõusu ajal oli see võimalik.
Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm leiab, et peagi jõustuv käibemaksutõus paneb kinnisvaraarendaja kahe valiku ette: kergitada valmivate kodude müügihindu uue maksu võrra ennetavalt juba praegu või leppida märkimisväärselt väiksema müügituluga.
Foto: Andras Kralla
Nende sõnul pole inimesel, kes otsustab osta kodu kindla hinnaga ja võtab pangast laenu, hiljem enam võimalik leida lisaraha kusagilt.
Tallinnas on uusarenduste suure laovaru tõttu keeruline hinda tõsta, kuna hinnad on juba varasemast väga kõrgel, ent hinnatõus siiski saabub, nentis praegu Pirital Regati arendust vedava Liveni juht Andero Laur.
“Ka sel aastal surume hambad risti ja plaanime edasi minna. Tuleb endal kusagil rohkem töötada, rohkem vahetusi teha, kasutada võimalikult vähe tööjõudu,“ kirjeldab eesootavat aastat restoranide Moon ja Kolm Sibulat omanik Roman Zaštšerinski ning valmistub võitluseks ellujäämise nimel.
Koos ettevõtete jooksva tulumaksu ärajätmisega kasvab tavaline tulumaks ning käibemaks Eestis jääb 24 protsendile. Euroopas on sellest kõrgem käibemaks vaid kuues riigis.
Veel kuni 20. juuni pärastlõunani on jaeinvestoritel võimalik osa saada Summus Capitali avalikust võlakirjaemissioonist. Summus Capital on üks Baltikumi ja Poola kiirelt arenev kinnisvarainvesteeringute ettevõtte. Tegemist on suuruselt ühega viimaste aastate olulisematest võlakirjapakkumistest Baltikumis ning ühtlasi esimese korraga, kui Summuse võlakirju saavad märkida ka jaeinvestorid Eestis, Lätis ja Leedus.