4 jaanuar 1999

Ehitusfirmad ennustavad turu kokkutõmbumist

ASi Feer turundusdirektor Hannes Saarsoo ütles, et ettevõtte mullune käive peaks jääma 1997. aastaga samale tasemele, kuid alanud aasta kujuneb kindlasti raskemaks.

«Ehitusse tehtavate investeeringute osa langeb, nii riigi kui erafirmade puhul. Kui teisel poolaastal majanduse üldine olukord ka paranema hakkab, nagu pangad ennustavad, siis ehitusse jõuab selle mõju alles aastal 2000,» rääkis ta.

Saarsoo hinnangul seiskub pea täielikult uute kontorihoonete, eramute ja kortermajade ehitus. «Küll aga peaks tulema uusi infrastruktuuri- ja tööstusehitusi, kas endisel tasemel või suuremal määral,» ütles ta.

Saarsoo märkis, et pigem on väiksematel ja keskmise suurusega ehitusfirmadel mõõnaperioodi lihtsam üle elada kui suurtel.

ASi EMV ehitusdirektor Olaf Herman ütles, et EMV on juba teinud ettevalmistusi kulude kärpimiseks, et keerulises olukorras ellu jääda.

Hermani sõnul on EMV-l sel aastal oodata üksikuid suuremaid ehitusprojekte, ka on rohkem kavas hakata tegelema infrastruktuuriobjektidega.

Kinnisvarafirma Mendelson & Co analüütiku Aivo Vahemetsa sõnul tulevad alanud aastal kõne alla vaid kindla suunitlusega ja tugevad ehitusprojektid.

«Juba mullu oli tunda, et uute büroopindade realiseerimisel on suuri raskusi,» ütles Vahemetsa. «Kui sel aastal büroopindu üldse ehitatakse, siis ainult kindlatele klientidele ja väga headele kruntidele.»

Vahemetsa sõnul jätkavad uute eramute ja kortermajade turul vaid üksikud tugevad, näiteks Ernesto Preatoni.

«Oleme juba aasta oodanud korterituru hinnalangust, kuid seda siiski ei tulnud. Müüjad loodavad, et varasem hinnatase peagi taastub,» märkis ta.

Vahemetsa lisas, et kui majanduskeskkond paraneb ja raha rohkem liigub, peaks kinnisvaraturg võrdlemisi ruttu madalseisust üle saama.

Autor: BNS

Hetkel kuum