Toomas Truuverk • 29. aprill 1999 kell 22:00

Pangasektorit tabas langushoog

Kauplemist Tallinna börsil määras eile peaasjalikult pangasektor, mille hommikune järsk kukkumine viis ka ÄP indeksi miinuspoolele. Pangasektori nõrkust tasakaalustas turul Telekomi aktsia, mille hind tegi päevaga 1,2protsendise tõusu.

Keskpärase kauplemisaktiivsuse juures leidsid märkimisväärset kaupelmishuvi vaid kolm Tallinna börsi raskekaallast -- Telekomi, Hansapanga ja Ühispanga aktsia.

Ühispanga aktsia rohkem kui 4protsendise kukkumise taga nähakse mõningat huvi vaibumist aktsia hinda määranud Helsingi börsil. Samas viitas Beeta Varahalduse maakler Denis Kolomenski, et hoolimata aktiivse ostusurve vaibumisest on aktsial 26,6 kr tasemel tugev toetuspind, mis ei lase aktsial kukkuda.

Mitmeid teisi aktsiaid on viimasel ajal mõjutamas aktsionäride otsustused. Teisipäeval tõi dividendimakse alla Norma aktsia hinna ja eile langes samal põhjusel 7,87 protsendi võrra Saku õlletehase aktsia hind. Dividendide maksmine on käsil või tulemas veel mitmelgi börsifirmal. Kõige värskema uudisena tuli eile õhtul teade Telekomi plaanist maksta aktsionäridele dividendideks 20% möödunud aasta kasumist.

Aktsionäridele reeglina meelepärase dividendimaksmise kõrval hakkab aktsiahindu lähiajal mõjutama ka paar ebameeldivamat tegurit. Eile teatas Leks Kindlustus, et plaanib möödunud aastal teenitud kahjumi katteks aktsiakapitali mahakandmist. Varem on samast plaanist teatanud ka Tallinna farmaatsiatehas. Ohutsoonis olijateks võib pidada selles osas veel ka Kalevit ja Rakvere lihakombinaati. Kaks viimast veel päris otseselt seadusega pahuksis pole -- omakapital on siiski suurem kui pool aktsiakapitalist.

Ettevõtte turuväärtusele aktsiakapitali vähendamine eelmise aasta kahjumi kattena otsest mõju ei avalda, sest ettevõtte omakapitali suurus toimingu tagajärjel ei muutu. Kuna aktsiate arv väheneb, siis endise turuväärtuse säilimiseks peab aktsia hind mõnevõrra tõusma.

Hetkel kuum