ÄP fototoimetus • 18. mai 1999 kell 22:00

Sajandivahetus tekitab paberipuuduse

Prognoosi aluseks on hiljuti läbi viidud uurimus, mille käigus firma küsitles 57 Euroopa suurima päevalehe ja 57 suurima ajakirja peatoimetajat. Küsitluses osalesid ka kümme Euroopa juhtivat reklaamivahendajat, sealhulgas Carat International.

Päevalehtedest osalesid küsitluses näiteks Suurbritanniast News of The World, The Mirror ja The Daily Telegraph, Prantsusmaalt Libération, Le Figaro ja Sud Ouest, Saksamaalt Die Zeit, Berliner Kurier ja Frankfurter Rundschau. Ajakirjadest võtsid uurimusest muu hulgas osa Der Spiegel, Femme Actuelle ja Readers Digest.

Ligi pooled ajalehtedest ja ajakirjadest usuvad, et sajandivahetus toob kaasa lehekülgede arvu kasvu ning reklaamitellimuste hulga suurenemise. 45 protsenti väljaannetest plaanib käivitada rea uusi tooteid.

Opticomi hinnangul suureneb seoses sajandivahetusega nõudmine ajalehe- ja ajakirjapaberi järele 0,8--1,5 protsenti, mis tuleb juba planeeritud kasvule juurde arvata. Viimasel viiel aastal on ajalehepaberi tarbimine Euroopas kasvanud keskmiselt 2,4 protsenti aastas.

Nõudmine teiste trükipaberi liikide järele on ilma sajandivahetuse mõju arvestamata kasvanud aastas 3--6 protsenti.

Need on suured arvud kui arvestada, et ajalehepaberi valmistajad toodavad juba praegu oma tehniliste võimaluste piirimail.

Ajalehepaberi tootmiselt Euroopa suurima ning maailmas teisel kohal oleva Stora Enso võimsustest on rakendatud 98 protsenti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum