Silva Männik • 13. juuli 1999 kell 22:00

Sõõrumaa müüb osalust Salvas

Eelmisel nädalal Salva Kindlustuse nõukogu esimehe kohalt tagasi astunud ASi ESS Grupp juhatuse esimees Urmas Sõõrumaa ütles, et tal on igasugune huvi Salva Kindlustuse vastu kadunud. Ta kinnitas, et otsib OÜ ESS Investeering 45% suurusele osalusele kindlustusseltsis ostjat.

Sõõrumaa väitis, et on Salva Kindlustuse osanikuna saanud 20 mln krooni kahju. ESS Investeering ostis Salva Kindlustuse aktsiad kaks aastat tagasi ligi 30 miljoni krooni eest.

Sõõrumaa sõnul sundisid varasemad ettevõtte omanike vahelised lahkhelid teda ettevaatlikkusele, mistõttu sõlmiti aktsionäridevaheline leping. Kuna kindlustusseltsi suurimale aktsionärile Tiit Pahapillile kuulub koos paari väikeosanikuga kokku 55% aktsiatest, leppisid aktsionärid võimalike lahkhelide vältimiseks kokku, et kindlustusseltsile otsitakse uus strateegiline investor.

«Leping pidi välistama võimaluse, et enamusosalust omav ettevõtte tegevjuhtkond tegutseks firmas oma suva järgi, eesmärgiga vaid oma toolist ja lauast firma arengut takistades pensionini kinni hoida,» lausus Sõõrumaa. Turvafirma ESS ja Salva Kindlustuse andmebaaside ühendamisega kavatseti kindlustusseltsi turuosa suurendada 15 protsendini.

Kahe viimase aastaga on Salva Kindlustuse 8,4 protsendi suurune turuosa kahjukindlustuses vähenenud 5 protsendile.

Sõõrumaa sõnul on sõlmitud eelleping ühe Läti investoriga Salva Kindlustuse vähemusosaluse müügiks, kuid selle õnnestumiseks peab kindlustusseltsi suuromanik andma garantii vähemusosaluse omaniku huvidega arvestamiseks.

«Kui meil ei õnnestu osalust müüa, on ees kohtutee, mille tulemuseks on nii väikest turuosa omava seltsi täielik hääbumine,» lausus Sõõrumaa.

Puhkusel viibiv Tiit Pahapill ei soovinud eile toimuvat kommenteerida. «Las see artikkel ilmuda, mul on praegu puhkus ja pole tõesti aega nende probleemidega tegeleda,» ütles ta.

Leks Kindlustus on varem tundnud põgusat huvi Salva Kindlustuse endise osaniku Toivo Voiti aktsiate vastu, mille omandas hiljem OÜ ESS Investeering.

Leks Kindlustuse juhatuse esimees Raul Kastan ütles, et kindlustusseltsi huvi oleks olnud tõsisem, kui oleks olnud võimalik omandada ka Tiit Pahapillile kuuluvaid aktsiaid.

1996. a üritas Salva Kindlustus alustada liitumisläbirääkimisi Soome Pohjola kontserni kuuluva Seesam Kindlustusega. Samal ajal oli Salva Kindlustusse investeerimisest huvitatud ka Itaalia ärimees Ernesto Preatoni.

Omanikevaheliste arusaamatuste tõttu lahkus kindlustusseltsist 1994. a Hansapanga üks asutajaid Tõnu Laak. Tollal kinnitasid tema aktsiad ostnud Toivo Voit ja Tiit Pahapill, et Laagi rahalised võimalused Salvat arendada ei olnud nendega võrreldavad.

Aasta tagasi Salva Kindlustusest lahkunud kindlustusseltsi juhatuse liige ja arendusdirektor Raivo Linnas ütles lahkumise põhjusi kommenteerides, et firmas valitsesid juhtkonna ja omanike vahel probleemid, mis puudutasid seltsi arendamise võimalusi ja ärikultuuri.

«See, et üks omanik ettevõttes domineerib, on selle firma omanike ringis olnud läbiv probleem,» lisas Linnas.

Hetkel kuum