Näib, et USAs on kõigele vaatamata endiselt olemas aktsiaturgude pikaajalise kasvu väljavaated. Pole ka ühtegi tõsiseltvõetavat alternatiivi, kirjutab LHV majandusanalüütik ja majandusteadlane Triinu Tapver.

- “Euroopa võib ju tahta USAd ja dollarit asendada, kuid keskkond seda ei soosi,” kirjutab LHV majandusanalüütik ja majandusteadlane Triinu Tapver.
- Foto: Andras Kralla
Alates aasta algusest on üle päeva, kui mitte iga päev toimunud globaalse haardega muutusi: tollimaksude kehtestamine ja edasilükkamine, uued sõjakolded ja arengud vanade juures, kaitsetööstuse võidukäik ning aina kerkivad riigivõla tasemed. Sellist virvarri pole lähiajaloos olnud ning lähitulevikku on pea kasutu prognoosida.
Mõnevõrra irooniline on seegi, et seda kõike on korraldanud pelgalt üks inimene. Aga ega enne saagi tark olla, kui pole loll olnud.
Käesolevat aastat juhibki Donald Trumpi efekt – tollimaksude saaga on loonud turul nii soodsaid ostukohti kui hirmu. Kui aprilli alguses langes S&P 500 tipuga võrreldes pea 19%, siis praeguseks on indeks uue rekordi püstitanud.
Aktsiaturgude kõikumise kõrval on investorid muutunud ärevamaks. Kümneid aastaid kindlat tootlust pakkunud USA aktsiaturg võib mõraneda.
USA tehnoloogiasektori tarneahelatesse on Hiina sama tugevalt kinnitunud nagu kriips Õ peale.
Triinu Tapver
majandusteadlane
Kapital on juba hakanud Euroopa poole vaatama. Esimese kvartaliga liikus 10,6 miljardi dollari väärtuses USA investorite raha Euroopa börsil kaubeldud fondidesse (ETF). Samal ajal on USA fondidest
raha välja liikunud. Selle kõrval spekuleeritakse, kas tulevikus on USA dollar endiselt stabiilne ning riigivõlakirjad riskivabad.
Ent kas paanikaks on ikka põhjust?
Nihe on juba alanud
Alates 1990. aastast on USA majandus kasvanud aastas keskmiselt 2,49% ja S&P 500 10,9% aastas, seevastu Euroopa Liidu keskmine majanduskasv jäänud kõigest 1,69% ning STOXX Europe 600 tootlus 6,6% juurde. Ehk laias laastus taanduvad aktsiaturgude väljavaated majanduse elujõulisuse analüüsimisele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA börsidel on gaasipedaal surutud järjest tugevamalt põhja, samal ajal kui pidur on justkui unustatud. See on aidanud jääda ka minu portfellil aasta algusest vaadatuna vee peale.
Donald Trumpi ajastul tasub lühiajaliselt vaadata Euroopa poole, kirjutab Swedbanki privaatpanganduse strateeg Tarmo Tanilas.
Kuna tollimäärad toovad USAs niikuinii kaasa hinnatõusu, siis selleks, et suurlinnades ei hakataks elatustaseme languse pärast keerama autosid katusele, on president Donald Trumpil vaja, et vähemalt nafta hind püsiks madalal, kirjutab SEB kapitaliturgude maakler Erik Laur.
Aktsiaturgude optimismilaine tundub ennatlik, lähiaja väljavaadet iseloomustab jätkuv ebakindlus ja isegi üksikud uudised võivad kaasa tuua suuri kõikumisi, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil.
Rääkides raskestööstuse tulevikust Eestis, ei saa mööda vaadata Stako Diler OÜ-st. See Kohtla-Järvel tegutsev ettevõte on aastate jooksul kasvanud üheks juhtivaks tööstusseadmete tootjaks puidutööstusele, kaevandussektorile, sadamatele ja üha enam ka taastuvenergia sektorile. Tänu järjepidevatele investeeringutele ja nutikale strateegiale on ettevõte muutunud oluliseks tegijaks nii koduturul kui ka rahvusvahelisel areenil.