Viktoria Korpan • 20. juuli 1999 kell 22:00

Eksklusiivmööbli tootja äri kukkus kokku

Raitmööbli emafirma, puidu töötlemisega tegeleva ASi Rait juhatuse esimehe Ivar Dembovski sõnul sattusid nad Venemaa tellimusi täitma tänu ehitusettevõttele OÜ Estconde-E, kellele Raitmööbel tegi alltöövõttu Venemaa kütusegigandi Lukoili ühe harukontori ning eksklusiivse ärihoone ja restorani sisustamisel. «Venemaa turg langes ära ning meil jäi raha saamata,» ütles Dembovski.

Raitmööbli nõukogu liige Kuldar Veere loetles pankroti põhjustena ka Eesti turu äralangemist ning seda, et asjaolude kriitiliseks muutudes Moskvas eelmise aasta suvel lahkus Raitmööblist endine müügidirektor Jüri Värv ning moodustas konkureeriva firma OÜ Sisustusgrupp.

Raitmööbli pankrotihalduri Sirje Taela sõnul viis ettevõtte pankrotti asjaolude kokkulangemine. «Raitmööbel ostis kalleid seadmeid ega teeninud Vene kriisi tõttu investeeringut tagasi,» märkis ta.

Estconde-E juhatuse esimehe Rein Tallermo kinnitusel on nemad peatöövõtjana tasunud Raitmööblile kõik arved. «Seda juttu, et nende raha jäi Moskvasse, on kellelgi vaja levitada puru silma ajamiseks,» rääkis Tallermo. «Vene kriisi Raitmööbli pankrotistumises küll süüdistada ei saa.»

Firmast lahkunud müügidirektor Jüri Värv meenutas, et raskused tekkisid ärihoone objektil. «Tellija hakkas rahaga viivitama,» rääkis Värv. «Samas ei suutnud Raitmööbel õigeks ajaks mööblit üle anda.» Värvi mäletamist mööda valmistas Raitmööbel ärihoonesse ja restorani eksklusiivset mahagonmööblit umbes paari miljoni krooni eest. «Venemaa projektid olid nii tulusad, et Eestis ei oska praegu sellistest unistadagi,» iseloomustas Värv.

Pankrotihalduri andmeil ületavad Raitmööbli võlad 3 miljonit krooni. Suurima võlausaldajana nõuab Tartu maakonna maksuamet üle miljoni krooni. Raitmööbli 35 töötajat nõuavad töötasusid ja hüvitusi umbes poole miljoni krooni ulatuses.

Hetkel kuum