Kaido Einama • 27 juuli 1999

Elektrooniline paber näitab muutuvat kirja

Seni fantaasia valdkonda kuulunud elektrooniline paber on saanud käegakatsutavaks tooteks: firma E Ink Corporation demonstreeris toodet ühes USA spordipoes.

Esialgu on elektrooniline paber, millele saab peileri abil teateid saata, üsna kohmakas. Ta sarnaneb paksule kilele, millel on poole kuni kolme millimeetri paksused plaadid tähtede kuvamiseks. Teadet, mis paberile ilmub, saab muuta, selleks kulub ca kümme sekundit. Ühe tähe muutmiseks kulub natuke alla sekundi.

Lisa Merriam firmast E Ink ütles Äripäevale, et seni veel massiliselt uut toodet tellida ei saa, aga kuna katseeksemplarid on olemas, võib loota, et massilisem tootmine läheb käima lähikuude jooksul.

Merriami arvates võib sedalaadi toodet kasutada näiteks dokumentidel, ajalehtedel ja raamatutel, riietel või autodel kujutiste kandjana. Suurt huvi on tundnud katseeksemplari vastu kauplused ja reklaamifirmad.

E Inki paber on tunduvalt kontrastsem kui jäigad vedelkristallekraanid, kuid päris-paberi kontrastsusega ta võistelda veel ei suuda. Sülearvutites kasutatatav LCD-ekraan peegeldab 10% langevast valgusest, elektrooniline paber aga kuni 30%, seega on pilt kolm korda kontrastsem kui sülearvutil.

USA edasimüüja J. C. Penney kasutab näidiseksemplari sporditarvete poes reklaamtahvlina, kus peileri ja Interneti-ühenduse kaudu muudetakse pidevalt paberile ilmuvaid teateid. Kaupluseomaniku arvates on see lahendus tunduvalt parem kui paberist sildid poeakendel, sest elektroonilisel paberil saab arvutiga juhtides momentaanselt muuta reklaamikampaaniat kõikide harupoodide vaateakendel ja müügisaalides. Paberil uute siltide väljatrükk võtab aga aega, raha, kooskõlastamisi ja tööjõudu.

Elektrooniline paber võtab vähe energiat. Kui muuta teadet iga kümne sekundi tagant, tarbib paber voolu vähem kui tavaline elektripirn. Kui teadet ei muudeta, siis elektrooniline paber voolu ei tarvita. «Seinast välja tõmmatud» elektrooniline paber võib temal salvestatud teadet säilitada samamoodi nagu tavaline pabergi. Millal teade tuhmuma hakkab, pole veel teada.

Kuna esimesed näidiseksemplarid on valmistatud käsitsi ja masstootmist pole veel ette valmistatud, on E Ink Corporationilt elektroonilise paberi tellimine üsna kallis. Ühe paberilehe valmistamine käsitööna maksab üle 10 000 USA dollari, kuid firma on eesmärgiks võtnud viia hind vähemalt arvutite vedelkristallekraanide tasemele.

Hetkel kuum