Kristi Malmberg • 1. september 1999 kell 22:00

Pensioniraha läheb tagasi Saksamaale

Riigikassa tõi kolmapäeval septembri pensionide väljamaksmiseks Deutsche Bank AGst Eestisse 20 miljon eurot ehk 315 miljonit krooni. Rahandusministeeriumi nõuniku Daniel Vaariku sõnul tahab riik selle raha veel käesoleval aastal välispanka tagasi suunata. Rahandusministeerium loodab raha tagasi saada maksude paranevast laekumisest.

Rahandusministeerium on kehtestanud 0,5--0,9 miljardi kroonise likviidsusnõude riigikassale. Praegu on riigikassas 605 miljonit krooni.

Vaariku sõnul on riigikassa viimastel kuudel hoidnud kulutusi teadlikult stabiilsena. Samuti on paljud riigiasutused suutnud kulusid päris edukalt kokku hoida, kuid sellest hoolimata lõpeb aasta 1,5 miljardi kroonise eelarvedefitsiidiga.

«See tähendab kärpeid, mis on juba välja töötatud, kuid mille rakendamine nõuab poliitilisi otsuseid,» ütles Vaarik. «Suur osa riigieelarve katteallikatest on koos.»

Vaariku sõnul pole välistatud järgmisel aastal osa Eesti Panga kasumi suunamine riigieelarvesse. «Nad on selles osas näidanud üles head tahet,» märkis Vaarik. «Kuid me ei tohiks sellega siiski väga kindlalt arvestada.»

Eesti Panga infoosakonna ülem Andrus Kuusmann ütles, et pank on küsimust tõsiselt arutanud ja otsustanud, et panga kasumi jagamist puudutavat seadustikku tuleb muuta. Kuusmanni sõnul on parandused kavas veel selle aasta jooksul välja töötada ning siis selguvad ka edasised kasumi jagamise võimalused.

Hetkel kuum