12 oktoober 1999

Tallinna Soojuse juhte kahtlustatakse rahakantimises

Tallinna politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse komissar Marek Helinurm ütles, et ASi Tallinna Soojus juhatuse vastu algatati kriminaalasi esmaspäeval. «Kriminaalasi on algatatud kriminaalkoodeksi § 161 alusel, mis käsitleb ametiseisundi kuritarvitamist. Esialgu isikuid veel taga ei ole ja kriminaalasi on kogu juhtkonna vastu,» ütles Helinurm.

Politsei tegi eile ASi Tallinna Soojus ruumides läbiotsimise ja viis osa pabereid endaga kaasa. «Kaasa võtsime kõik, mis oli seotud Tallinna Soojuse lepingutega tütarfirmade Esterm ja Termestiga. Arvutid jätsime seekord paigale. Kahtlustame aktsionäride petmist ja raha kantimist, aga täpsemalt ei saa eeluurimise huvides praegu rääkida,» lausus Helinurm.

Linnale kuuluva ASi Tallinna Soojus valdavalt Tallinna võimukoalitsiooni liikmetest koosnev nõukogu hakkab täna arutama nelja ettevõtte nõukogu liikme avaldust ettevõtte juhtide ametist vabastamiseks.

Keskerakondlasest ASi Tallinna Soojus nõukogu liige Liina Tõnisson kinnitas eile, et kavatseb teha nõukogu koosolekul ettepaneku senine juhatus ametist vabastada. «Senine juhatus ei ole toiminud Tallinna linna ja tarbijate huvides. Peaksime välja kuulutama uue konkursi, kus ka senise juhatuse liikmed võiksid osaleda, kui keegi arvab, et ta on nii tugev,» rääkis Tõnisson.

Helinurme sõnul polnud ta sellest, et ettevõtte nõukogu hakkab juhtkonna tegevust kolmapäeval arutama, isegi mitte teadlik. «Kriminaalasja algatasime ise ja omaenda kogutud informatsiooni põhjal,» lausus ta.

ASi Tallinna Soojus kommertsdirektor Heino Junolainen ütles eile õhtul, et on uudisest enda vastu kriminaalasja algatamise kohta sõnatu. «AS Termest on 45 katlamajast koosnev tootjaettevõte, kellelt me ostame soojust ja kes toodab seda meie seadmetega. Seadmed ja hooned oleme andnud Termestile rendile vastavalt ASi Tallinna Soojus nõukogu poolt eelmisel aastal ette valmistatud ja heaks kiidetud lepingule. Ma ei tea, mis kantimisest siin räägitakse,» kinnitas Junolainen.

Samal ajal, kui politsei eile ettevõtte ruume läbi otsis, andsid ASi Tallinna Soojus juhid pressikonverentsi.

Tallinna Soojuse juhatuse esimees Leonid Lipavski ütles siis, et ei tea, miks politsei läbiotsimist teostab, kuid seostas seda peamiselt poliitikutest koosneva ettevõtte nõukogu mõnede liikmete survega senise juhtkonna ametist vabastamiseks. «Formaalselt on nõukogu teatanud, et ei näe põhjust juhatust välja vahetada. Kui me aga vaatame, mis meie majas praegu toimub, siis seda võib küll surveks pidada,» märkis Lipavski.

Tallinna Soojuse juhid rääkisid eile, et ettevõte on viimastel aastatel kulusid kokku hoidnud ja et tulevikus on võimalik ka soojuse hinna alanemine tarbijatele.

«Minule on see uudis, et Lipavski peab võimalikuks soojuse hinda alandada. Mulle tundub, et need võimalused tekkisid seoses nõukogu homse koosolekuga,» ütles Tõnisson. Tema kinnitusel pole ettevõtte nõukogul politsei poolt algatatud kriminaalasjaga mingit pistmist. «Tegemist on ilmselt juhuste kokkulangemisega,» leidis ta.

Koonderakonda kuuluv nõukogu liige Heigo Kaldra ütles, et esialgu pole tal ettevõtte juhatuse suhtes otsuse langetamiseks piisavalt infot. «Loodan, et nõukogu istungil toimuva arutelu käigus saavad asjad selgemaks,» lisas ta.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum