ÄP fototoimetus • 23. november 1999 kell 22:00

Väliskapital naaseb Saksamaale

«Trend on muutunud. Investeeringud tulevad Saksamaale tagasi,» ütles endine Deutsche Banki juht Hilmar Kopper, kes nüüd tegeleb Saksa valitsuse juures investeeringute edendamisega.

Suurema osa 90ndatest aastatest on väliskapital Saksamaad vältinud. Investoreid pole ahvatlenud isegi pikka aega suletud olnud Ida-Saksamaa turg. Põhjuseks on kiiresti liiga kõrgele tõusnud tööjõukulud.

Samal ajal viisid Saksa firmad järjest rohkem raha välismaale -- rekordaastal 1998 ulatusid Saksa investeeringud välismaale 152,4 miljardi Saksa margani.

Nüüd on olukord muutunud. Tänavu esimesel poolaastal voolas Saksamaale 40 miljardit marka, mis on rohkem kui kogu läinud aasta peale kokku. Kui sama tempo jätkub, võib tänavune investeeringute summa kasvada niisama suureks kui kogu lõppeva kümnendi jooksul Saksamaale tehtud investeeringud kokku.

Saksamaale välismaal reklaami tehes toob Hilmar Kopper välja järgmised eelised -- suur turg, tugev kasv ning kõrge ostujõud, keskne asend Euroopas, head kommunikatsioonid, kõrge haridustase, konkurentsivõimeline finantsturg, kõrge kvaliteet, stabiilsed hinnad ja madalad intressid.

Kodumaal tõstab Kopper esile alanenud maksutaset, streigiõiguste piiramist ning aeglustunud palgatõusu.

«Suured kulud on Saksamaa jaoks probleemiks olnud viimased 30 aastat, ent kuidagiviisi oleme ikkagi hakkama saanud. Kulud on sundinud meid pidevalt tootlikkust tõstma,» ütles Kopper.

Hilmar Kopperi sõnul on Saksamaa mitmel tulevikualal teistest riikidest kaugele ette jõudnud.

«Saksamaal on maailma suurim ISDN-telesidevõrk ning arenenud kaabelvõrk. Pensionärid sooritavad järjest rohkem panga- ja aktsiatehinguid interneti kaudu. Firmad seisavad järjekorras, et noteerida oma aktsiad Frankfurdis kiire kasvupotentsiaaliga firmade börsil Neuer Markt,» ütles Kopper.

Autor: ÄP

Hetkel kuum