Ülo Toomsalu • 11. jaanuar 2000 kell 5:55

FBI kahtlustab Vene rahapesu Hansapanga kaudu

10 miljardi dollari suurust rahapesuskandaali uuriv Ameerika Ühendriikide riiklik juurdlusbüroo (FBI) kahtlustab, et hiigelsumma ühe osa ülekandmist Venemaalt USAsse vahendas Hansapank, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eesti politsei rahapesuvastase võitluse andmebüroo kontrollib teist kuud FBI palvel Venemaalt Hansapanga kaudu Ameerika Ühendriikidesse Bank of New Yorki tehtud rahaülekandeid.

Ameeriklased kahtlustavad, et venelased kasutasid rahapööritamiseks kümnete maailma pankade hulgas ka Balti regiooni suurimat rahandusasutust Hansapanka.

'Eesti pangad ei osalenud otseselt Bank of New Yorkis toimunud rahapesus, mis aga ei tähenda, et kahtlust äratanud rahaülekandeid Eestist sinna poleks tehtud,' ütles andmebüroo ülemkomissar Arnold Tenusaar.

'Järelepäringuid võimaliku rahapesu kohta tehakse meile ikka. Päring ei tähenda veel, et tegu ongi rahapesuga,' ütles Hansapanga administratsiooni divisjoni direktor Aivo Adamson.

Uurimise huvides ei avaldanud Tenusaar, kui palju ja millal tehtud rahaülekanded FBId konkreetselt huvitavad. Väidetavalt tehti ülekanded ajal, kui mullu 1. juulil loodud Eesti rahapesuvastase võitluse andmebüroo veel ei töötanud.

Ülemkomissar Tenusaare sõnul on nad Bank of New Yorki rahapesuskandaaliga seoses kontrollinud ka teiste Eesti pankade rahaülekandeid USAsse. 'Ega siis ainult Hansapank Eestis New Yorgi pangaga arveldanud,' ütles Tenusaar.

Hetkel kuum