Ülo Toomsalu • 13. märts 2000 kell 6:14

Eesti Telefoni ähvardab 75 miljoni kroonine trahv

Teede- ja sideministeerium kavatseb esitada Eesti Telefonile kuni 75 miljoni kroonise nõude, kui telefonifirma ei tutvusta telefonikõnede maksumuse ühtlustamist sisaldavat äriplaani, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ministeeriumi hinnangul rikub Eesti Telefon valitsusega 1992. aastal sõlmitud kontsessioonilepingut, mis kohustab ASi Eesti Telefon igal aastal esitama valitsusele kinnitamiseks kolme ja kümne aasta äriplaani.

'Eesti Telefon pidanuks äriplaani kinnitamiseks esitama juba möödunud aasta lõpus, seda enam, et firmal on kavas telefonitariife muuta,' lausus teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Aap Tänav. 'Kuid nad on äriplaani mitteesitamist põhjendanud väitega, et siis saaksid konkurendid nende edasisest tegevusplaanist teada ning see kahjustaks firma huve.'

Teede- ja sideminister Toivo Jürgenson ütles eile, et riik on Eesti Telefoni kõnehinna tõstmise üle kolm kuud läbirääkimisi pidanud.

'Seni pole kõnelused paigast nihkunud,' sõnas Jürgenson. 'Enne ei saa riik ka Eesti Telefoni kõnehinna tõusu asjus seisukohta võtta, kui firma äriplaani ei esita. Ma siiski loodan, et nad seda peagi teevad. Probleem on Eesti Telefoni omanikfirmas Eesti Telekomis.'

Kontsessioonileping näeb kokkuleppe rikkumisel ette kahjutasu maksmist viie protsendi ulatuses Eesti Telefoni möödunud aasta käibest. Eesti Telefoni käive eelmisel aastal oli umbes 1,5 miljardit krooni, mis teeks riigi nõude suuruseks 75 miljonit krooni.

Eesti Telefoni nõukogu esimees Toomas Sõmera ütles eile, et kuuleb kavandatavast trahvinõudest esimest korda. 'Mina olen aru saanud, et läbirääkimised riigiga jätkuvad, nõuete esitamist ei oska ma kommenteerida,' ütles Sõmera. 'Kui rahanõue riigilt tuleb, eks me siis pea läbirääkimisi edasi.'

'Eesti Telefon pole nagu valmiski kompromissideks, firma lihtsalt vaatab, kas Eesti riik on ikka riik, ja lihtsalt jonnib,' lausus Tänav.

Eesti Telefoni tariifide ühtlustamise kava kohaselt tõuseks kohaliku kõne minutihind viiendiku võrra, 16 sendilt 19 sendile. Samas lubas Eesti Telefon kaugekõnede hinda alandada.

Hetkel kuum