Tallinna linnakohtu alluvusse kuulub praegu 11 osakonda, millest vaid viis tegeleb otseselt õigusemõistmisega. Lisaks on kohtu alluvuses äriregister, mis hõlmab endas ka laeva- ja abieluvararegistrit, kinnistusamet ja kolm kriminaalhooldusosakonda.
Lähiajal peaks justiitsministeeriumis loodama töögrupp, mis hakkab organiseerima õigusemõistmisega mitte seotud kohtuosakondade üleviimist. Tõenäoliselt võtab ministeerium osakonnad enda haldusalasse.
Tallinna linnakohtu esimehe Helve Särgava sõnul on tema kogu aeg olnud selle vastu, et täidesaatva võimu haldusalasse kuuluma pidavad osakonnad oleks kohtu alluvuses.
Esiteks seetõttu, et kohtu funktsioon on õigusemõistmine, teiseks on kohtu maine veidi ka kahjustatud, ütles Särgava. ?Ilmselt pole registrite tehnilised töötajad endale tõesti aru andnud, et nad on kohtuametnikud,? sõnas ta. Särgava ei osanud öelda, kas ettevõtjatele midagi ka registrite-ametite ministeeriumi alluvusse üleminekuga muutub.
Justiitsministeeriumi avalike suhete talituse peaspetsialisti Aivo Barbo ütles, et kinnistusameti ja äriregistri kohtu alt äraviimiseks tuleb teha töögrupp. ?Võtame kas või sügisese intsidendi äriregistris (Äripäeva ajakirjanik andis äriregistri ametnikule pistist ?toim.), üks ametnik patustab, aga varju heidab see kogu kohtule,? selgitas Barbo. Tema sõnul on justiitsminister Märt Rask töögrupi loomise suhtes juba plaane teinud. Barbo sõnul on kõige tõenäolisem, et nimetatud osakonnad võtab justiitsministeerium enda alla.
Eile ei olnud võimalik justiitsministrilt Märt Raskilt kommentaari saada, sest ta viibis Rootsis.
Riigikohtu esimees Uno Lõhmus leidis, et kohtud on risustatud täidesaatva võimu ülesannetega, mis ei anna võimalust täielikult õigusemõistmisele pühenduda. ?Kohtuid peetakse kõige autoriteetsemaks institutsiooniks ja seetõttu arvati kunagi, et registrid ja kinnistusamet peaks selle alla kuuluma, sest siis on sealsed andmed kõige usaldusväärsemad,? selgitas Lõhmus. ?Praegu pole selleks enam vajadust, sest arenev infotehnoloogia võimaldab luua üleriiklikke võrke, tähtis on, et need osakonnad oleksid kontrolli all,? ütles Lõhmus.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Enimloetud
4
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Hetkel kuum
“Nendel vendadel, kes rohkem panustavad, on ka suurem sõnaõigus”
Tagasi Äripäeva esilehele