Ülo Toomsalu • 28. september 2000 kell 6:03

Sissesõidukeeld hoiab mustlased Tallinnast eemal

Eestisse sissesõidu keeld viieks aastaks on relv, millega riik üritab pärast aastatepikkust tulutut võitlust Tallinna vanalinnast välja süüa seal turiste tüssavad mustlased, kirjutab Postimees.

21. septembril pani siseministeeriumi juures tegutsev komisjon sissesõidukeelu alla esimesed 21 mustlasverd Läti kodanikku, kellest igaüht on Tallinna Kesklinna politsei turistidele võltskauba müümise ja nende tülitamise eest rahatrahviga karistanud üle nelja korra.

Mustlaste väljasaatmisega piiri taha võivad politseinikud alustada siiski alles pärast valitsuse kinnitavat otsust.

Siseminister Tarmo Loodus nentis otsust kommenteerides eile, et kõik riigid käituvad välismaalastega, kes panevad nende territooriumil toime õiguserikkumisi, peaaegu ühtmoodi. 'Esmase haldusõiguserikkumise korral määratakse trahv, mitmekordsel rikkumisel kohaldatakse sissesõidukeeldu,' lisas ta. 'Kuid nimekirjad isikutest, kelle suhtes keeldu kohaldatakse, ei ole avalikuks kasutamiseks.'

Poolteist aastat igal tööpäeval mustlastega jantinud Kesklinna politsei inspektor Ingrid Nook nägi riigi jõulises poliitikas ainsat päästerõngast. 'Muudmoodi neist lihtsalt jagu ei saa, sest Eestis on nad seaduslikult, neid trellide taha pista ei ole ka alust, sest midagi kriminaalset nad otseselt ei tee,' kirjeldas Nook.

Nii ongi ainsaks, ent nõrgakeseks rohuks mustlaste taltsutamisel halduskaristus, mida politsei neile iga päev ebaseadusliku kaubandustegevuse või avaliku korra rikkumise eest teeb. Ainuüksi käimasoleva aasta jooksul on Kesklinna politsei mustlastele teinud 1430 haldustrahvi, kus minimaalseim karistussumma on 230 krooni. Üleeilse päeva seisuga oli tasutud vaid 20 trahvi.

Hetkel kuum