Silva Männik • 6. november 2000 kell 22:00

Ettevõtetele pakutakse 600 mln

Loodud Baltic Investment Fund III (BIF III) hakkab investeerima kõikidesse Baltimaade tööstusharudesse ning riskikapitali paigutamise sihtgrupiks on suured ja keskmise suurusega ettevõtted, millel on tugev juhtkond, ekspordivõime, märkimisväärsed konkurentsieelised või liidripositsioon turul, selgitas fondi looja, Baltcap Management partner Ruth Laatre. BIF III investeerib ainult ettevõtete omakapitali ning ei hakka pakkuma laene.

Fondi lõplikuks kavandatavaks suuruseks peaks Laatre sõnul järgneva kuue kuu jooksul kujunema 50 miljonit eurot (782 miljonit krooni). Sellest 4 miljonit eurot eraldatakse ka rahapaigutusteks väikese ja keskmise suurusega tehnoloogia- ja IT-sektori ettevõtetesse, mis vajavad väiksemaid, alla 15 miljoni krooniseid, investeeringuid. BIF III üldiselt ühe miljoni eurose minimaalse investeerigu kõrval on nendele väiksematele IT-sektori ettevõtetele mõeldud investeeringute minimaalne väärtus kehtestatud 300 000 eurot, täpsustas Laatre.

?Üheks peamiseks investeeringu saamise eelduseks on ettevõtete edukas juhtkond, kelle puhul on tunda, et nad on võimelised võetud visiooni kas siis firma väärtuse tõstmise, geograafilise laienemise, uute eksporditurgude võitmise ja toodete loomise osas täitma,? selgitas Laatre. ?Ega me projekti tasemel ettevõtetesse eriti ei investeeri, mistõttu mingi ajalugu juhtkonna võimekuse näitajana on potentsiaalsetel firmadel olemas. Samas näitab juhtkonna taset ka esitatav äriplaan, selle koostamise viis ning kui professionaalselt nad seda kaitsevad.?

BIF III praegused investorid on Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) ning mitmed finantsinstitutsioonid Soomest, Suurbritanniast ja Norrast.

Baltimaade ühe suurema investeerimispanga Suprema, Soome Parlamendi haldusalas oleva SITRA tütarettevõtte Sitra Management ning Põhjamaade ühe juhtiva riskikapitali haldava ettevõtte CapMani osalusega Baltcap Management on lisaks BIF III loonud ka seni tegutsenud kaks Baltic Investment Fundi, mille koguväärtus on üle 1 miljardi krooni. BIF I ja BIF II on Eestis investeerinud EMVsse, A. Le Coqi, MicroLinki, Standardisse, Teede REV-2 ja Vipexisse.

BIF III elueaks on praegu planeeritud kaheksa aastat. ?See on välja kujunenud paras aeg, mille jooksul jõuab kogu raha investeerida, väärtust kasvatada ning lõpuks välja minna,? selgitas Laatre.

ASi KPMG Estonia finantsnõustamise osakonna juhataja Roi Vaimand ütles, et uue riskikapitali fondi loomine on iseenesest väga positiivne. Samas nõustus ta, et suurim põud riskikapitali osas on just väiksemate ja keskmise suurusega ettevõtetes. ?Võrreldes Lääne-Euroopaga on Eestis riskikapitali suhteliselt vähe, sest Ida-Euroopa projektid on väikesed ja ka vähem atraktiivsed, lääne fondid tahavad aga investeerida kohe mitu miljonit dollarit või eurot korraga ning siin vajatav mõnisada tuhat krooni on nende jaoks liiga väike summa,? selgitas ta.

Vaimand märkis, et Eesti ettevõtjad peaksid ise rohkem häid projekte välja pakkuma, mida seni veel Eestis piisavalt ei tehta. Lahenduseks on loomulik areng, kus Eesti projektid arenevad ning muutuvad suuremaks ning samas Euroopa Liidule lähenedes muutuvad ka sealsete riskikapitali miinimumläved Ida-Euroopa ettevõtlusele kättesaadavamaks, arutles Vaimand.

Hetkel kuum