Peep Sooman • 12. detsember 2000 kell 22:00

Kaubandus prügimäel

Peterburi tee ning Vesse ja Betooni tänava vahel oli viiskümmend aastat tagasi prügimägi. Sinna kvartalisse jäävad näiteks Maksimarket, Kaupmehe hulgiladu ning Scania Eesti kontor. Kõige sügavama täidetud prügiaugu kohale kavandatakse tööstusparki ning uut kaubanduskeskust.

Prügimäele uusehitisi planeeriva kinnisvaraarendusfirma ASi Ühinenud Kapital juhataja Hillar Teder tunnistab, et kogu Maksimarketi, Kaupmehe hulgilao ja ka Ühinenud Kapitalile kuuluvate Peterburi tee 64 ja 64a kruntide alune maa oli ajalooliselt prügimägi. ?Uurisime keskkonnaministeeriumist, kas ohte on, selgus, et tuleb lihtsalt silmas pidada, mida kavatsetakse sinna peale ehitada,? räägib Teder. ?Näiteks saab kasutada alttuulutatavaid põrandaid,? pakub Teder.

Mullu tegi keskkonna-uuringute firma Maves raporti, mille kohaselt kulub kõige prügirohkema krundi korrastamiseks kuni 150 miljonit krooni, et sinna üldse ehitada saaks. See uuring kehtib küll vaid elamispindade rajamiseks.

Firma nõukogu esimees ja keskkonnaekspert Madis Metsur ütleb, et tegelikult pole prügimäele ehitamine õigusaktidega reguleeritud, kogu asja otsustab linnavalitsuse alla kuuluv keskkonnaamet. Pealegi olevat mitmed firmad, kes sinna kanti hooneid rajanud, juba osa prügimäest lahti kaapinud ja ära vedanud.

Tallinna linnavalitsuse keskkonnaameti juhataja asetäitja Enn Puskar räägib, et prügila olemasolu ei tekita tegelikult mitte mingisuguseid probleeme, kui ehitaja eripäradega arvestab. ?Ehitatakse sinna ju,? möönab ta.

Prügila kõrval asuva Maksimarketi omaniku, Eesti Tarbijateühistute Keskühistu (ETK) juhatuse liige Mihkel Sims ütleb, et Maksimarket on vanast klaverivabrikust ümber ehitatud, mistõttu pole ta asja vastu suurt huvi tundnud. ?Me ju elame tegelikult kõik endiste, aastatuhandete taguste prügilademete peal,? leiab ta. ?Siiski muidugi tuleb ka ajaline faktor mängu,? parandab ta end.

Sims ütleb, et praegu jälgib ETK, mis hakkab Ühinenud Kapitali krundil toimuma. Kui sinna ehitatakse suur kaubandushoone, siis võib oma väiksuse tõttu ajale jalgu jäänud Maksimarket prügimäe kõrvalt selle keskkohta kolida. ?Teeks tõelise hüpermarketi,? mõtiskleb Sims.

Hetkel kuum