Reform sunnib andma nõude vabakutselisele kohtutäiturile

Merike Ojasson 14. veebruar 2001, 00:00

Justiitsministeeriumi asekantsleri kohusetäitja Priit Kama kinnitusel peavad eraõiguslikud sissenõudjad ehk firmad ja üksikisikud, kellel on võlanõue praegu täitmisel, kirjutama alates 1. märtsist avalduse selle kohta, et nad annavad oma nõude üle vabakutselisele kohtutäiturile. Tallinna ja Harjumaa nõuete esitajate paremaks teenindamiseks avatakse Tallinna linnakohtus infopunkt. ?Avalik-õiguslikud nõuded antakse kohtu poolt uutele kohtutäituritele üle, selleks ei ole vaja avaldust esitada,? ütles Kama.

Nõuete üleandmise üks eesmärke on vähendada vabakutseliste täiturite mõttetut tööd. Praegu on ühel kohtutäituril korraga töös 1000?3000 toimikut, sellest ligikaudu pooled on nn surnud nõuded, mis ei lähe kunagi täitmisele. Reformimise ülesanne on muuta kohtutäiturite süsteem efektiivsemaks, ligi 150 täituri asemel hakkab tööle 89 vabakutselist kohtutäiturit.

Uued täiturid alustavad kohtutäituri seaduse alusel tööd 1. märtsil, selleks ajaks peab nõude esitajale olema selge, kes ja kus hakkab nende avaldustega edasi tegelema.

Radiolinja Eesti ASi juristi Allan Aedmaa sõnul otsustas nende firma segaduste vältimiseks uuele süsteemile üleminekul täitedokumendid enda kätte tagasi küsida. ?Tulenevalt sellest, et kiirustati kohtutäiturite seaduse vastuvõtmise ja jõustamisega ning sellega, et kohtutäiturite konkursi ja nende ametisseasumise vahele jääb ebamõistlikult lühike aeg, eeldame, et kohtutäituritele pandud ülesannete täitmine hakkab seaduse mõtte kohaselt toimima alles sügisel,? arvas ta.

ASi EMT juriidilise osakonna juhataja Andu Tali sõnul on praegu nõuete täitmise osas tunne, et eksisteerime õiguslikus vaakumis. ?Seadusandlik võim on ja toimib, kohtuvõim on ka ja toimib, aga ei toimi see, et jõustunud kohtuotsuseid ka tõepoolest täidetakse,? leidis Tali. Tema sõnul tähendab vabakutseliste kohtutäiturite tulek seda, et algatada tuleb uued protsessid ja see on firma jaoks vaieldamatult ebameeldiv uudis.

?Me peaksime esitama uued avaldused, mille uus vorm ei ole meie teada veel justiitsministri poolt kehtestatudki. Samuti pole tänaseks kehtestatud kohtutäiturite tasumäärasid. Kuna seni pole olnud kuidagi võimalik hinnata täiturite töö efektiivsust, on kohtutäiturite otsimine meie jaoks problemaatiline. EMT kaalub oma nõudeavalduste jagamist kohtutäiturite vahel, et pärast nende tundmaõppimist valida välja edasised koostööpartnerid,? kommenteeris Tali.

OÜ Keemi Kinnisvarahooldus saatis esimesed hagid üürivõlgade kättesaamiseks kohtusse selle aasta algul. ?Meile on täituritega koostöö uus kogemus, samas on kuulda, et 1. märtsil kõik muutub. Aga mis täpselt ja kuidas meie edasi peame käituma, seda küll ei tea,? tunnistas firma jurist. ?Infot reformi kohta ei ole, ei oska kuskilt midagi lugeda.?

Kodumasinatega tegeleva firma anonüümsust palunud juhi sõnul saadab ta võlanõuded kohtusse vaid seepärast, et inimestel ei tekiks karistamatuse tunnet. ?Avaldusi nende raha kättesaamiseks ei ole ma täituritele esitanud. Olen kuulnud, et kui tegemist on raskesti kättesaadava nõudega, siis jääb see teiste nõuete varju. Võimalik, et esitan täituritele avaldused pärast seda, kui kohtuotsusest on mõnda aega mööda läinud,? ütles firmajuht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing