Hädaabi ei päästa Jaapanit

Sirje Rank 10. aprill 2001, 00:00

Kriitikute sõnul süvendab valitsuse plaan vaid Jaapanile omast ebaefektiivset finantssotsialismi, natsionaliseerides nüüd riigile kuuluva maailma suurima panga kõrval ka suure osa Jaapani aktsiaturust.

Samas ei kiirenda pakett reforme majanduses ja ettevõtluses, mis leevendanuks Jaapani majanduse suurust arvestades ? tegemist on USA järel teise suurima majandusega ? kartusi maailmamajandust ähvardavast surutisest.

Jaapanis on tarbijahinnad langenud 19 kuud järjest ? valitsus on ametlikult tunnistanud deflatsiooni, mida kinnitasid ka märtsi andmed ? ning jeen on langenud dollari suhtes viimase 30 aasta madalaimale tasemele.

Eile hoiatas Jaapani keskpanga juht Masaru Hayami, et majanduse paigalseis võib kesta veel mõnda aega hoolimata keskpanga ülilihtsast laenupoliitikast ning valitsuse uuest paketist majanduse ergutamiseks.

Peamise abinõuna näeb pakett ette 11 000 triljoni jeeni ehk 88 miljardi dollari suuruse riikliku fondi loomise, mis ostab pankadelt üles neile kuuluvad aktsiad. Nii isoleeritakse pangad börsi kõikumistest, kus Nikkei indeks on kukkunud viimase 15 aasta madalaimale tasemele.

Aktsiate osakaal Jaapani pankade bilansis on umbes 20%, koguväärtuses 43 triljonit jeeni ehk 342 miljardit dollarit.

Teiseks ergutab pakett panku maha kandma aastaid bilansse koormanud halbu laene, andeks selleks aega 2?3 aastat. Kokku on selliseid laene umbes 32 000 triljonit jeeni, lähenedes 7 protsendile Jaapani SKTst.

Turud olid paketis pettunud, ehkki mõnevõrra leevendas tagasilööki samal päeval tulnud teade Jaapani peaministri Joshiro Mori tagasiastumisest, kelle üldine ebapopulaarsus takistas samuti valitsuse tegevust majanduskriisi lahendamisel. Mori võimaliku järglasena on üks favoriite Jaapani endine peaminister Ryutaro Hashimoto.

Kriitikute sõnul pole Jaapani valitsusel veel kümme aastat peale pangaprobleemide ilmnemist vajalikku otsustavust probleemi lahendamiseks. Aktsiakursside langus viitab majanduse probleemidele ning arstida tuleks seda, mitte kursse kunstlikult üleval hoida, leiavad analüütikud.

?Kui aktsiad kantakse üle valitsusele kuuluvasse fondi, ei muutu sellest ettevõtete juhtimises midagi, see on kõige tavalisem sotsialism? ütles Morgan Stanley ökonomist Takehiro Sato Reutersile.

Jaapani valitsusele kuulub hetkel maailma suurim postihoiuste süsteem, suurim hüpoteegiandja ning riik on suurim investor Jaapani pankades.

Analüütikute sõnul võiks Jaapan eeskuju võtta Rootsist, mis kümme aastat tagasi majanduse panganduskriisist agressiivse sekkumisega kiiresti tõusule tagasi viis. Rootsi võib Jaapanile eeskuju anda ka deflatsioonist üle saamisel. Investeerimispanga Lehman Brothers ökonomisti John Llewellyni sõnul on ajaloost üks edukamaid näiteid inflatsiooni ergutamisest Rootsi keskpanga tegevus läinud sajandi 30. aastatel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing