Priit Harik • 23 aprill 2001

Raevukas karate ?okeerib reaalsusega

Tallinnasse saabus Daido-Juku võitlustehnika eelmise aasta alguses. Viimastel aastatel maailmas plahvatuslikult populaarsust kogunud Jaapanis sündinud kontaktkarate rabab esimesel pilgul halastamatu kahevõitlusega, kus peamiseks reegliks reeglite puudumine.

20 aastat tagasi loodud uues tehnikas on lubatud kõik võtted ? löögid käte ja jalgadega igasse kehapiirkonda peale kukla ja selja, heited, kägistamised, valuvõtted. Lüüa tohib täiest jõust ka maaslamajat, kuid mitte pähe, mis muidu on lubatud sihtmärk. Vigastuste vältimiseks kantakse kiivrit.

Daido-Juku Karate Do Eesti Liidu peatreeneri Igor Golubevi sõnul on uus kontaktkarate tegelikult väga inimsõbralik spordiala. Trennis käijad saavad tugeva füüsilise ettevalmistuse, õpetajate käe all omandatakse täpne tehnika ning trennis ja võistlustel kogetav kahevõitlus annab hea enesekaitsevõime. ?Me ei koolita tänavakaklejaid, vaid õpetame elustiili,? väidab Golubev, kes on musta vöö esimese dani omanik. ?Seikluseotsijad ja halbade soovidega inimesed langevad trennist kiirelt välja, nad ei pea pingele vastu,? selgitab käsivõitluse N.Liidu meistritiitlit omav treener.

Treeningutele võetakse soovijaid vastu kevadel ja sügisel. Trenn sobib lastele alates kuuendast eluaastast. Esimesed paar korda võib treeningutele niisama tulla. Raha kohe ja ette ei küsita. Karmis trennis tuleb nädalas käia kolmel korral. Erinevatel päevadel harjutatakse erinevaid komponente ? suurt rõhku pannakse füüsilisele ettevalmistusele, löökidele, taktikale ja reaalsele võitlusele. Vanuseastmetel treeningmahu vahet pole. Vanusegrupid jagunevad: kuni kümneaastased, kuni neljateistaastased, viisteist kuni kaheksateist, 19 kuni 35 ja üle selle. Naistele Daido-Jukut üldiselt ei soovitata. Kuid vaatamata sellele on Tallinnaski juba mitu naisharjutajat. Kui nii edasi läheb, luuakse treener Golubevi sõnul eraldi naiste grupp.

Treening maksab Tallinnas vaid 300 krooni kuu. Selle raha eest saab käia 12 korda kuus treeningutel, mille üle ka trennipäevikus ranget ülevaadet omatakse ja kõrgema astme vööde taotlemisel tähtsaks peetakse. Trennirahast 100 kr läheb klubile ja 200 kr treeneri tasudeks. Seega tuleb haigestumise korral maksta vaid 1/3 kogusummast.

Pühendunumad harjutajad on omale ostnud isiklikud kiivrid, 4000 kr maksva kiivri olemasolu pole aga eeldus, kasutada saab klubi varustust.

Olen kogu aeg mingi spordialaga tegelenud ja püüan ennast füüsiliselt vormis hoida. Daido-Juku karated harjutan eelmisest aastast. Treeningutel on kõva füüsiline koormus, iga kord teeme paarsada kätekõverdust ja sama palju kohalthüppeid. Sellisele harjutamisele ei pea enam lisaks jõusaalis käima. Ostsin paar päeva enne Tartu Maratoni uued suusaklambrid ja saapad ning sõitsin oma vanade ?laudadega? ilma harjutamata maratoni lõpuni.

Kuigi kõrvaltvaatajale tundub, et tugev füüsiline kontakt on ohtlik, see tegelikkuses nii ei ole. Sinikaid tuleb loomulikult ette. Eriti soovitan Daido-Jukut lastele, sest väikesele mehele annab hea vorm ja distsipliinitunnetus elus vajaliku enesekindluse.

Hetkel kuum