Ülo Toomsalu • 15. oktoober 2001 kell 6:14

Euroopa kuulsaim tippjuht peab Eesti eeliseks Venemaa tundmist

Euroopa kuulsaim tippjuht Percy Barnevik nimetab Eestit sillaks ida ja lääne vahel ning peab oluliseks, et siinsed inimesed kasutaks riigi edasise majandusedu nimel ära oma teadmisi ning võimalusi Venemaaga suhtlemisel, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Te tunnete slaavi kultuuri, olete elanud kommunistlikus süsteemis, räägite vene keelt ja tunnete venelasi paremini kui ameeriklased, rootslased või sakslased,? sõnas reedel Eestisse saabunud Barnevik, kelle sõnul on siinsel turul eelised just Venemaaga ja endiste liiduvabariikidega kauplemises. ?Eesti on sillaks idasse ja see on teie suur pluss.?

Rootslase Barneviku hinnangul peaks Eesti kasutama maksimaalselt oma idasuunalisi transiidivõimalusi. ?Kui kasutate selles osas oma teadmisi, märkab teid üha enam inimesi. See endise Nõukogude Liidu suunaline ekspordibaas on huvitav eelis ja see muudab teid veelgi atraktiivsemaks,? märkis Barnevik.

?Kui te müüte oma riiki, siis ei peaks te olema ainuüksi Eesti kui riik, vaid kui eksportija ja sild idasse,? lisas ta.

Tippjuhi hinnangul peaks Eesti Venemaa-suunalist äritegevust julgustama ka valitsus. Samas on Barneviku sõnul äärmiselt oluline, et Eesti võimalikult kiiresti koos teiste kandidaatriikidega Euroopa Liitu astuks.

?Kui Eesti jääks Euroopa Liidu laienemisest kõrvale, kannatavad teie suhted Venemaaga, halveneb mitmete valdkondade konkurentsivõime ja vähenevad investeeringud.

Tema sõnul loob praeguste kandidaatriikide liitumine Euroopa Liiduga 1,5 miljonit uut töökohta, millest enamus ? 1,2 miljonit ? tekib praegustes kandidaatriikides.

Balti regioonis tähendaks see umbes 100 000 uue töökoha tekkimist. Barneviku hinnangul võiks see kõik toimuda 7?8 aasta jooksul.

Hetkel kuum