Murdeks on III kv 2002

Raivo Sormunen 12. november 2001, 00:00

Möödunud nädal lõppes välisbörsidel valdavalt positiivselt. Eriti hoos oli tehnoloogiasektor, mida aitasid ülespoole keskpankade jõulised intressikärped. Pärast teisipäevast USA keskpanga 0,5st intressikärbet vastasid neljapäeval samaga Suurbritannia ja Euroopa keskpank.

Börse hoolsalt jälgiva analüüsikeskuse Thomson Financial/First Call sõnul olid möödunud nädala lõpuks S&P 500s noteeritud ettevõtetest oma kvartalitulemused avaldanud 91, mistõttu võib nüüd kvartalile peaaegu joone alla tõmmata. Igast majandussektorist suurimaid ettevõtteid hõlmava S&P 500 alusel võib öelda, et ettevõtete kasumid kahanesid kvartaliga keskmiselt 21,6. Kuigi praegu ootavad analüütikud ja strateegid, et firmade IV kvartali kasumid langevad vaid 16,3, usub First Call 22 suurust langust.

Murdepunkt, mil ettevõtete kasumid peaks hakkama eelmiste perioodide tulemusi ületama, peaks kätte jõudma järgmise aasta II?III kvartalis.

Kõige halvemini on First Calli andmeil läinud transpordi-, tehnoloogia- ja tsükliliste tarbekaupade sektoril. Transpordiettevõtete kasumid on langenud 118 peamiselt lennutranspordi tõttu. Tehnoloogiasektori aktsiate kasumite 72ses kärbumises on peasüüdlane telekommunikatsioonisektor. Tsükliliste tarbekaupade sektoris on löögi all olnud nii paber, metallid kui ka kemikaalid.

Traditsioonilistel kaitsvatel sektoritel pole senini aga eriti midagi häda.

Võrreldes möödunud aastaga on kasvanud nii kommunaalteenuste, meditsiini- kui ka tarbekaupade sektori ettevõtete kasumid, vastavalt 19, 16 ja 1.

Sel nädalal peaks turgudel suurem rõhk langema makromajandustulemustele. Kuigi börsidel oodatakse tõusu, võib pildi segi lüüa USA tööstustoodangu müüginäitaja, millelt oodatakse järjekordset langust. Kui see juhtub, oleks see juba 13 järjestikune kuu, mil tööstustoodangu müük näitab vähikäiku. Viimati oli nii pikk regressioon 1931.?1932. aastal.

Mõnevõrra võivad investoreid turgutada aga novembrikuu jaemüüginäitajad, mis tänu automüügile peaks näitama 2st tõusu.

USA keskpanga baasintressimäär, mis möödunud nädalal kukkus 2ni, peaks analüütikute arvates pidama jääma 1-1,5 peal, ehk viimase poole sajandi madalaimal tasemel. Järgmist intressikärbet oodatakse 11. detsembril, mil kärpe suuruseks peaks olema 0,25.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing