Ülo Toomsalu • 13. november 2001 kell 6:16

Majata jäänud Tiesenhausen taotleb riigilt tasuta õigusabi

Toompeal Kohtu 12 asuvast kinnistust pettuse teel ilma jäänud Brunhild-Dorothea Tiesenhausen (63) saatis peaministrile ja justiitsministrile kirja milles teatab, et tal pole 1200 krooni suuruse pensioni juures võimalust kohtus advokaadile tasumiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

<pilt#MartRask.jpg#Märt Rask#150#166#0> ?Selle küsimuse me lahendame,? lausus justiitsminister Märt Rask. ?On täiesti normaalne ja seaduslik, et riik maksab kinni nende inimeste õigusabi, kes selleks ise suutelised pole.?

Oktoobri lõpus ütles peaminister Mart Laar, et Tiesenhauseni maja omanikule tagastamine on riigile põhimõttelise tähendusega. Justiitsminister Rask ja peaminister Laar pakkusid tookord Tiesenhausenile riigi kulul parimat Eestis võimalikku õigusabi, kui vanaproua peaks selleks soovi avaldama.

Tiesenhauseni maja väidetavalt heauskselt ostnud OÜ Pankranniku advokaadi Andres Alase sõnul on valitsuse sekkumisega majaküsimuse lahendamisse tegemist täitevvõimu sekkumisega õigusemõistmisse ning katsega väärata põhiseaduslikku võrdse kohtlemise printsiipi.

Rask nimetas seda avaldust põhiseaduse meelevaldseks tõlgendamiseks. ?Mul tekib kahtlus, et selliste avaldustega OÜ Pankrannik hakkab üha rohkem ühiskonnale tõestama seda, et nende heausksuses tuleb sügavalt kahelda,? ütles Rask.

Praegu Tiesenhausenit kohtus esindava advokaadi Margus Heeki sõnul ei tohiks varastatud maja tagastamine selle õigele omanikule sõltuda õigusabi kvaliteedist, vaid seaduse konkreetsusest. ?Eesti Vabariigi seadus on mäda,? ütles Heek. ?Konkreetselt asjaõigusseadus, mis annab nn heausksele ostjale võimaluse varastatud vara täieõiguslikuks omanikuks saada.?

Raski sõnul on seadusandlus korrektne. Sarnaste majavarguste välistamiseks peaksid notarid sõlmitavate tehingute tausta põhjalikumalt kontrollima. ?Seadus peab kaitsma ka heauskset ostjat,? ütles Rask. ?Rõhk tuleb siin asetada hoopis notaritele, kes peavad täielikult vastutama selle eest, et tehingud oleks seaduslikud.?

Hetkel kuum