Ülo Toomsalu • 15. november 2001 kell 5:59

Laari kiri vihastas Venemaad

Peaminister Mart Laari erakonnakaaslastele saadetud kiri põhjustas Venemaa ägeda vastuse, milles süüdistatakse Laari vaenu õhutamises, kirjutab Eesti Päevaleht.

Venemaa välisministeerium süüdistab peaminister Laari välisvaenlase otsimises, räigetes Venemaa vastu suunatud rünnakutes, külma sõja aegse retoorika kasutamises ning hoolimatus suhtumises Euroopa Koostöö- ja Julgeolekuorganisatsiooni (OSCE).

Põhjuse selleks andis möödunud nädalal avalikkuseni jõudnud Laari kiri Isamaaliidu liikmetele, kus ta põhjendas esindusorganitesse pürgijate keelenõuete lihtsustamist ohuga Venemaalt.

Ühe võimuliidu poliitiku sõnul võis osa Laari kirjast olla tingitud veebruaris Eestis käinud Vene Riigiduuma väliskomisjoni esimehe Dmitri Rogozini avalikustatud kõnest, mille ettekandmisest Rogozin lõpuks loobus.

?Tegemist oli üsna kaugelemineva retoorikaga, mis maalis hirmuärata tuleviku juhuks, kui Eesti soovib jätkuvalt liituda NATOga ning kus ei olnud vihjatud ainult diplomaatilistele, vaid ka muudele vahenditele,? ütles kõne esialgse versiooniga tutvunud peaministri välisnõunik Simmu Tiik.

Venemaaga transiidiäri ajava Pakterminali nõukogu esimees Aadu Luukas sõnas, et peaminister Laar oleks pidanud ja peaks ka edaspidi olema selliste avaldustega vaoshoitum ja otsima probleemide lahendamiseks konstruktiivset koostööd. ?Kahjuks on reeglina nii, et Eesti-Vene suhted pingestuvad põhiliselt sisepoliitilistele eesmärkidele suunatud avalduste tõttu,? ütles Luukas, lisades, et kahjuks on see tingitud rohkem Eesti poolest.

Eile kommentaaridest keeldunud peaminister Mart Laar tunnistas vaid, et igasugused tema hinnangud Vene välisministeeriumi avaldusele oleks libedale teele minek.

Hetkel kuum