Raivo Sormunen • 25. november 2001 kell 22:00

Pühad möödusid hästi

Pühade tõttu möödus eelmine nädal aktsiaturgudel küllalt rahulikult. Veidi suuremas aktsioonis olid vaid kütusesektori aktsiad, mis naftatootmise kärbete lootuses läbisid korraliku tõusu.

Börside möödunud nädala madal kauplemisaktiivsus oli suuresti tingitud tänupühast. Pühade tõttu olid neljapäeval USA turud suletud ning see halvas omakorda kauplemisaktiivsust ka kolmapäeval ja reedel. Mõistagi ei mõjunud juhtiva turu passiivsus hästi ka Euroopa aktsiaturgudele.

Kuid iga halva asja juures on midagi ka head. Nimelt mõjus traditsiooniline tänupühale järgnenud must reede, mida peetakse jõulueelse kauplemishooaja avapäevaks, psühholoogiliselt hästi jaekaubandusettevõtete aktsiatele.

Nädala tugevaimaks sektoriks ostus siiski kütusesektor, mis kerkis lootuses, et lisaks OPECile kärbivad nafta tootmist ka organisatsiooni mittekuuluvad liikmed. Kuigi Venemaa ametlikult välja käidud naftatootmise kärpimise plaan oli marginaalne ning aitab vaevalt regressioonis olevaid ja tavapärasest väiksema nõudlusega hakkama saavaid kütusetarbijaid, säilitasid sektorisse kuuluvad aktsiad siiski tugevuse.

Nädala kokkuvõttes olid turud optimistlikud. Süvenes usk, et suurriikide majandused tulevad järgmisel aastal august välja. Positiivselt mõjusid turgudele ka sõjategevuse arengud Afganistanis.

Investorite usk majanduse kosumisse on hakanud viimase paari nädala jooksul langetama ka võlakirjade hindu, mille tagajärjel on oluliselt kerkinud võlakirjade tulusus.

Paljud investorid on hakanud kahtlema selles, et USA keskpank, kes sel aastal on kärpinud intressimäärasid juba 10 korda, seda liigutust oma 11. detsembri koosolekul kordab. Võlakirjade tulususe kiire kerkimise tõttu kaldutakse arvama, et keskpanga järgemiseks sammuks võib olla intressimäärade tõstmine.

Võlakirjade hindu on aidanud alandada üha riskialtimaks muutunud investorid, kelle arvates on hetkel aktsiatesse investeerimine märksa tulusam kui võlakirjadesse vara paigutamine.

Selle tulemusena kerkis USA valitsuse 10aastase võlakirja tulusus möödunud nädalal esimest korda pärast 15. augustit üle 5 protsendi.

Kuid siiski. Lehman Brothersi arvates käitub turg praegu märksa roosilisemalt, kui majandusnäitajad seda lubavad. Investeerimispanga arvates on oktoobrikuus toimunud suur autode läbimüügi kasv ja tarbimise tõus ajutine. Lisaks sellele peaks novembrikuu tööpuudusnäitaja tõusma 0,3.

Hetkel kuum