Kaja Koovit • 23. detsember 2001 kell 22:00

Aktsiaturul oodatakse 20protsendilist tõusu

?Olen järgmise aasta suhtes optimistlik,? lausus investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg, kelle optimism tugineb asjaolul, et majandused on maailmas stabiliseerumas ning peaksid tõusule pöörduma. See ei pruugi küll kaasa tuua kiiret aktsiahindade tõusu näiteks USAs, sest praegused hinnatasemed on juba paranemisega arvestanud, kuid kõik see kokku loob eeldused selleks, et Eesti aktsiaturg suudaks teistel turgudel toimuvat ignoreerida.

Eesti Telekomi aktsiale prognoosib Sumberg järgmiseks aastaks 30protsendilist hinnatõusu. Kuna aga teiste aktsiate hinnatõus saab olema väiksem, peaksid aktsiahinnad keskmiselt tõusma 20?25%.

Eesti aktsiaturgu peaks mõnevõrra aktiviseerima ka pensionireformi II samba rakendumine ning Helsingi börsiga liitumine.

Sampo Panga maakler Peeter Koppel tõdes, et positiivset fooni aitavad luua ka võimalikud suuromanikepoolsed väljaostupakkumised (Norma).

LHV fondijuht Robert Kitt sõnas, et järgmine aasta peaks Tallinna börsile olema murdeline. Juhul kui täitub positiivne stsenaarium ning börsile lisandub mõni uus ettevõte, toob see kaasa ka teiste aktsiatega kauplemise aktiivsuse tõusu. Kui emitente ei lisandu, tuleb tänavusega sarnane vaikne aasta, kuid mõni ettevõte võib börsilt lahkuda ja Tallinna börs sureb varem või hiljem välja.

Hansapank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind ütles, et juhul kui USA majanduskasv ei taastu, võib Eesti aktsiaturg langeda, seda vaatamata heale majanduskasvule ja stabiilsele makrokeskkonnale, sest pragune tõus on püsinud eelkõige välisinvestorite najal, kuid juhul kui turud tervikuna langevad, kaob ka nende huvi.

Trigon Marketsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk ning maakler Kristel Kivinurm tõdesid, et nende prognooside kohaselt ettevõtete kasumid aktsia kohta järgmisel aastal ei kasva, mistõttu saab aktsiahindade kasv väljenduda vaid hinna/kasumi kordaja kasvus. Praegu kaupleb Eesti turg ligikaudu tasemel seitse korda kaalumata keskmine kasum. Reisenbuk märkis, et turg oleks õiglaselt hinnatud ligikaudu 40% kõrgemal tasemel. Ka ettevõtete analüüsi kohaselt peaks tõusupotentsiaal olema ligikaudu 30?40%, kuid selle realiseerumine sõltub arengutest globaalsetel turgudel.

Hetkel kuum