Kadi Heinsalu • 4. juuni 2002 kell 7:26

SLOleht: Bill Clinton ööbib Tallinnas valenime all

Ameerika Ühendriikide ekspresident Bill Clinton saabub Tallinna päev enne esinemist Äripäeva konverentsil ja ööbib valenime all Radissonis.

Julgestuspolitsei kaitseosakonna ülemkomissar Tarmo Kohv ütleb, et Clinton saabub Eestisse 9. juuni õhtul ja lahkub 10. juuni õhtul, kui on esinenud Äripäeva ja IBM Eesti korraldataval konverentsil ning osalenud Vanalinnastuudios tema auks antaval sajakonna külalisega õhtusöögil, millele korraldajad müüvad 34 220krooniseid pääsmeid (üle 2000 euro).

Eile saabusid Eestisse kaks meest, kes tegelevad Clintoni saabumiseni pühapäeva õhtul visiidi turvaküsimustega. Kohv räägib, et USA poolt tegeleb Clintoni turvalisusega Ühendriikide salateenistus. "Aga julgeoleku peab siiski tagama vastuvõttev riik," lisab ta.

Kohvi sõnul jätsid salateenistuse mehed ettevalmistuse kummaliselt viimasele minutile. Ta räägib, et Bill Clintoni abikaasa Hillary ja mitme NATO kindrali külaskäiku Eestisse on ameeriklased hakanud ette valmistama kuu aega enne visiiti.

Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov ei tea, millega Clinton oma päeva täidab, sest Äripäev tegeleb vaid konverentsi ja õhtusöögi korraldamisega. Ülejäänud päeva sisustamisega tegeleb Clintoni büroo Ameerikas. Rõtov tunnistab, et konverentsipääsmete müük on läinud oodatust halvemini. Sakala keskuse ligi 1200kohalises saalis on endale Clintoni kõne kuulamiseks koha ostnud 300 inimest. Ta nendib, et on kaalunud kuulajate vähesuse tõttu ürituse üleviimist keskuse väiksesse saali.

"Praegu võib öelda, et jääme kahjumisse," ütleb Rõtov. Pärast lühikest arvutust pakub ta kahjumi suuruseks miljon krooni. Rõtov räägib, et alguses läks pääsmete müük hästi ja loodeti jõuda kasumisse, kuid meedias püstitatud küsimus, kas Clintoni kõne kuulamine on koht, kus riigiametnikud maksumaksja raha peaks kulutama, viis müügi nii riigiametnike kui ka eraettevõtjate seas järsult alla.

"Siis tegelikult kõik riigiametnikud tühistasid oma osavõtu," räägib Rõtov. Praeguseks polevat kuulajate hulgas ühtki riigiametnikku. Seda vaatamata kolme nädala eest vastu võetud otsusele langetada riigiametnikele hinda 5310 kroonini. Erafirmadele müüb Äripäev pääsmeid üle kolme korra kallimalt: 17 582 krooni eest.

Palju Äripäev ja IBM Clintonile kõne ja õhtusöögil osalemise eest maksavad, Rõtov ei avalda. Vähem kui kahe nädala eest pidas Clinton Eesti konverentsiga sarnase esinemise Hiinas, kus talle maksti 250 000 dollarit ehk üle nelja miljoni krooni.

Briti päevaleht Guardian kirjutas, et Clintoni esinemine Hiinas oli nii segane, et väga paljud kohalikest aukandjatest kuulajad loobusid sünkroontõlke jälgimisest ja võtsid klapid peast. Ajaleht märkis, et Clintoni komme küsida suurt tasu ilma esinemiseks korralikku kodutööd tegemata, on laialt teada. Rõtov nendib, et luges artiklit ehmatusega. "Ega pole ju ka tema esinemisi näinud," räägib ta. "Guardian on küllalt mõjukas ajaleht, ehk mõjutab ka Clintonit siin korralikult esinema."

Hetkel kuum