Virkko Lepassalu • 29. august 2002 kell 14:46

BREMi ja linnavalitsuse audiitorite vaidlus surnud seisus

Kinnisvarahooldusettevõtte BREM ja linnavalitsuse audiitorid vaidlevad endiselt majavalitsuste erastamislepingute tõlgendamise üle.

Vaidlust pidurdab mitmete allikate väitel ka õhus rippuv valimisteootus.

Samas on BREMil tekkinud seoses erastamislepingute mitmetitõlgendatavusega lootus 27 mln kroonisest kahjutasust pääseda.

Tallinna linnavalitsus soovib pooled linna majavalitsused erastanud BREMilt 27 mln kr kahjutasu seoses sooja ning vee eest maksmisega hilinemisega. Vastavalt erastamislepingutele moodustati aprillis tüliküsimuse lahendamiseks audiitorite komisjon BREMi, Tallinna Linnavalitsuse ja kolmandast ehk erapooletust audiitorist.

Tallinna linnavalitsuse ettevõtlusameti osakonnajuhataja Vello Ervini kinnitusel on linnavalituse ja BREMi audiitorid praeguseni, s.t suvi läbi vaielnud, mis on õieti nende töö eesmärk.

'Erastamislepingus on kahetimõistmisi,' märkis Ervin. Audiitorid pole jõudnud nimelt kokkuleppele, kas vaielda BREMi võlgevuste tekke üle või jõuda selgusele, kes oli BREM vastavalt erastamislepingutele, kas soojuse ning vee ostja või vahendaja.

BREM põhjendas nimelt sooja ja vee eest maksmisega hilinemist aastavahetuse paiku nimelt asjaoluga, et oli sooja ning vee vahendaja müüjalt tarbijale, mistõttu sooviks ka vahendustasu.

Kui BREMil õnnestuks kolmandale ehk erapooletule audiitorile tõestada oma vahendajaroll, võib ta tõenäoliselt 27 mln kroonisest kahjutasust pääseda.

Nimetatud vaidlus kestab tõenaäoliselt veel aastaid, sest Vello Ervini ennustust mööda annab kaotanud pool asja niikuinii kohtusse.

'Komisjoni töö seisab ülesannete püstitamise taga,' nentis ka BREMi nõustav vandeadvokaat Jüri Leppik. Tema kinnitusel ei olnud BREM kindlasti nii suure januga, et ise suur kogus vett ära juua, seda tarbisid ikkagi majade elanikud, mistõttu BREMi pidamine vee ja soojuse vahendajaks on jätkuvalt igati õigustatud. Nii pole Leppiku arvates õiglane ka linna poolt nõutav kahjutasu, mis on BREMi ehk Kalanduse Maja poolse erastamisgarantiina pangas deponeeritud.

Hiljuti toetas BREMi omaniku Toomas Tooliga seotud ettevõte Esmar Ehitus keskerakonda seoses eelseisvate valimistega 500 000 krooniga.

Hetkel kuum