Ain Alvela • 28. oktoober 2002 kell 22:00

Projektid luubi all

Elamuprojektide arendamine jätkub täie hooga, ent mitte siiski piisava hooga selleks, et kõik paremate elamistingimuste nõudlejad selleni ka jõuaks. Põhjuseks asjaolu, et siiani on valdava osa arendusprojektide sihtgrupp olnud küllaltki piiratud ? uude majja või korterisse kolijate marjamaale pääsevad lõviosas siiski ainult tugevasti üle keskmise sissetulekuga inimesed. Hinnatase alates 13 000 kr/m² ei võimalda seda soetada inimestel, kellel uue kodu mõte küll meeltes mõlgub, kuid kelle palganumber laenuvõtmist ei võimalda.

Ja kui spetsialiste uskuda, siis esialgu veel lahendust ei paista. Uus Maa Kinnisvarakonsultantide OÜ tegevdirektor Martin Vahter väidab, et Tallinnas pole praktiliselt võimalik soetada uut korterit odavamalt kui 12 500 kr/m² ? see pidavat olema paratamatu reaalsus. Mõnevõrra aitaks ehitusmaksumust alla viia suuremahuliste projektide rakendamine, ent need on jälle seotud ka suurema riskika arendajale. Seega ehk ainus viis elamispindasid odavamalt turule tuua oleks omavalitsuste või riigi osalus. Iseasi, kui paljud omavalitsused selleks valmis on ja kas ikka leidub arendusfirmasid, kes on selliseid projekte nõus avaliku sektoriga kahasse arendama.

Igatahes nii uusi elamuprojekte kui ka uusi kortermaju kerkib Eestimaale üha enam ja tõenäoliselt kerkib seni, kuni ostjaid jätkub. Käesolev kataloog püüab käimasolevate projektide virvarri selgust tuua. Loodetavasti leiavad siit vajalikku infot nii kinnisvaraarendajad kui ka nende koostööpartnerid, samuti peaks kataloog olema abivahendiks uue kodu otsijatele.

P.S. Kuna andmebaasi koostamine oli töömahukas ja pikka aega väldanud protsess, võivad toodud andmed mõningases osas erineda tegelikkusest.

Hetkel kuum