Ülo Toomsalu • 15. mai 2003 kell 6:08

PM: Seiskunud pumbad tapsid kuus tonni kalu

Võrtsjärve ääres elav angerjakasvataja Raivo Puurits leidis hommikul ühes angaaris eest kuus tonni hapnikupuuduse tõttu hukkunud angerjaid.

Miks tol saatuslikul ööl vastu eelmist neljapäeva angerjakasvanduse ühe angaari viiest veepumbast neli töö katkestasid ja miks ei hakanud tööle alarm, mis pidanuks nende seiskumisest märku andma, pole Raivo Puurits seni mõistnud, kirjutab Postimees.

'Ennast ma süüdistada ei taha ja teisi süüdistada ei oska,' ütles neli aastat tagasi Rõngu valla Koruste küla Soo talus siinpool Läänemerd ainsa suletud veekasutussüsteemiga angerjakasvanduse rajanud ASi Triton PR omanik. 'Eesti Energia ega kellegi kuri käsi mängus pole. See oli saatuslik õnnetus, nagu Eesti Raadio saadete häviminegi.'

Enda süüks peab angerjakasvataja seda, et ta pole dubleerinud elektrikatkestusest märku andvat alarmsüsteemi. 'Kuid neli aastat töötas alarm laitmatult,' märkis Puurits. Ka pärast õnnetust töötab signalisatsioon nagu kellavärk.

Dubleerivat alarmsüsteemi pole angerjakasvataja muretsenud seepärast, et seadmete hind algab 100 000 kroonist.

Puuritsa sõnul pole Eesti Energia ööl vastu 8. maid tema kodukohas ühtki elektrikatkestust fikseerinud, kümmekond kilomeetrit eemal olevas külas tekkinud tulekahju pärast oli vaid üks korraline ümberlülitus. 'Ilmselt oli hetkeline voolukatkestus,' arutles ta. Kaubakaladega täidetud teises angaaris oli hommikul kõik korras.

Seiskunud pumpade tõttu hukkus kuus tonni ettekasvatatud 10-150-grammiseid angerjaid. Puurits hindab otsese kahju suuruseks miljon krooni. Kui sellele liita ka hukkunud kaladest saamata jäänud tulu, on kahjusumma kahekordne. Kindlustuselt pole Puuritsal abi loota, sest Eestis kalu ei kindlustata.

Hukkunud angerjate asemele Euroopast kiiresti samaväärse kauba soetamine maksab ligi kaks miljonit krooni. Seda raha angerjakasvatajal praegu pole.

Hetkel kuum