Ülar Lauk • 3. juuli 2003 kell 11:17

Ravimifirmad eelistavad haigetele terveid rikkureid

Maailma ravimitööstus on oma eesmärgiks seadnud mitte ravimite, vaid tootmise tervetele ja rahakatele.

Mitteriikliku organisatsiooni Rural Advancement Foundation International arvestuste järgi on ajavahemikus 1975-1996 maailmas tekkinud juurde 1233 uut meditsiinipreparaati, millest vaid 13 on mõeldud raskete troopiliste haiguste raviks, mis lõpetavad igal aastal miljoneid inimelusid.

Viimastel aastakümnetel on ravimikompaniid erilise tähelepanu alla võtnud vitamiinide ja haigusi ennetavate vahendite väljatöötamise.

Turundusfirma IMS Health andmetel müüdi eelmisel aastal maailmas ravimeid 400 mld dollari eest. Sealjuures müüsid ravimikompaniid peaaegu 50% kõigist toodetud medikamentidest USAs. Euroopa Liidu arvele jäi 24%, Jaapanile 13%. Seega ülejäänud maailmas müüdi vaid 13% ravimitest, märgib Washington ProFile.

Maailmapank on kokku arvestanud, et AIDSi haigestunu peab iga päev tarbima ravimeid umbes 30 dollari eest, ühel vähivastasel ravikuuril kuluvate ravimite keskmiseks maksumuseks on aga 15 000 dollarit. Samas on 3 mld nn kolmanda maailma riikide elaniku sissetulek väiksem kui 2 dollarit päevas.

<#Newsru.com=http://www.newsru.com/finance/02jul2003/pf.html>

Hetkel kuum