Peeter Stamberg • 25. september 2003 kell 9:06

Raport USA kinnisvaralaenude andja raamatupidamisrikkumiste kohta hilineb

USA kinnisvarafinantseerimise regulaatori poolt avaldatav raport Freddie Maci raamatupidamisrikkumiste kohta lükkub oktoobrisse.

Kinnisvaralaenude andjate järelevalvet teostav OFHEO (The Office of Federal Housing Enterprise Oversight) oli varem lubanud avaldada raamatupidamisskandaali juurdluse tulemused septembri lõpuks, vahendab Reuters.

Freddie Maci tegevuseks on kinnisvara laenude ostmine ning nende pakendamine ja edasi müümine investoritele. Firma juhid moonutasid raamatupidamisreegleid rikkudes majandustulemusi näidates kasumeid miljardite dollarite võrra tegelikust väiksemana. Sellise tegevuse põhjuseks oli soov tagada pikaajaline stabiilne kasumite kasv ka raskematel aegadel tulevikus.

Regulaatori esindaja ütles Reutersile, et raport avaldatakse tõenäoliselt oktoobri keskpaigaks.

?Selline detailne uurimine nagu meie läbi viime sisaldab endas paljusid intervjuusid ja keerukate tehingute ülevaatamist, mis võtab aega,? ütles OFHEO pressiesindaja Corinne Russell.

OFHEO on viimastel nädalatel suutnud avaldada Freddie Maci nõukogule survet asendada tegevjuht Greg Parseghian. Parseghian lahkub firmast kohe kui talle on leitud sobiv asendaja.

Lisaks sellele soovitab regulaator Freddie Macil tagasijõustuvalt endine firmajuht Leland Brendsel pigem vallandada kui nõustuda tema pensionile minekuga. Selline muudatus vähendaks Brendselile makstavat kompensatsiooni miljonite dollarite võrra.

OFHEO on ka ise kriitika alla sattunud kuna seaduseandjate sõnul oleks ta pidanud Freddie Maci probleemidega tegutsema varem. Kaalutakse uue tugevama valitsuse poolse järelevalve teostamist nii Freddie Macis kui ka tema suurimas konkuredis Fannie Maes.

Nende kahe firmaga oli märtsi lõpus seotud 45 protsenti 7,2 triljoni dollari (98 triljonit krooni) mahus ülevalolevatest USA kinnisvaralaenudest.

Hetkel kuum