ASi Frens turundusjuhi Külli Elleri sõnul on catering-teenuste turg Eestis siiani täpselt kirjeldamata valdkond. Üheks põhjuseks on catering?i mõiste ebamäärasus. Sama sõna tähendab erinevate inimeste jaoks täiesti erinevaid asju ? alates einevõileibade kohaleviimisest tellija kontorisse ja lõpetades mastaapse sündmuse korraldamise täisteenusega. Teiseks põhjuseks on teenusepakkujate kirju ring ? alates väikestest kohvikutest ja lõpetades suurte hotellidega. Tegijate arvu on raske hinnata ka seetõttu, et tipphooaegadel (eelkõige aastavahetusel) lisandub arvukalt uusi firmasid, kes pärast hooaja lõppu sama kiiresti turult kaovad, nentis Eller.
Catering-teenusele spetsialiseerunud firmasid on samas vähe, nimekamad tegijad on Frens, Catering Service. Lisaks on natuke väiksemad firmad Dara Catering, Fee Catering ja Carmen Catering.
Ülejäänud firmad on sellised, kes pakuvad põhitegevuse kõrvalt ka catering-teenust. Suuremad tegijad on Radisson, Fazer, Reval Hotellid, Restoran Bonaparte, Veskaru Catering.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Igal firmal on välja kujunenud ka oma kindel koht või kohad, kus toitlustust pakutakse. See aga ei tähenda seda, et teised nendes ruumides toimetada ei tohiks.
Frensi koostööpartner on näiteks Eesti Kontsert, Catering Service?il aga Kadrioru loss.
Dara Catering ? Mustpeade maja; Fee Catering ? Draamateater; Carmen Catering ? Harku peokeskus; restoran Bonaparte ? Vanalinnastuudio ning Veskaru Catering ? rahvusraamatukogu. Catering-teenust pakkuvad hotellid eelistavad tegutseda eelkõige oma majas, mistõttu tulemus sõltub paljuski ümbritsevast keskkonnast. Heaks näiteks on Ammende villa Pärnus, kus teenindusstiil ja interjöör ideaalselt teineteist täiendavad.
OÜ Catering Service tegevjuhi Marko Meigase sõnul võib catering-teenuse turule suuremaid muutusi tuua Olümpia loobumine majast välja toitlustamisest ja Radissoni jõulisem tulek majast välja.
Muutusi võib tuua ka uute konverentsikeskuste ? kunstimuuseum, uus Sakala keskus ? valmimine. Nende baasil moodustatakse ka uued tugevad toitlustusfirmad. Lähiajal valmiv Viru konverentsikeskus tõenäoliselt suurt muutust ei tekita.
Positiivselt mõjub kindlasti ELi liikmesus, mis toob meile rohkesti konverentse. Jätkuv elatustaseme tõus laiendab pidevalt inimeste ringi, kellele catering-teenuse tellimine on taskukohane, lisas Meigas.
Riho Rasmann, Tallinna Sadama juhatuse esimees
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ürituse juures pole kõige olulisem toit, vaid hea seltskond. Viimaste aastate jooksul ei meenu ühtegi Eesti ettevõtte üritust, kus oleks toiduga üllatatud. Eestis on täiesti tavaline tase ja see ei tekita erilisi ootusi ega ka emotsioone.
Kui aga arvestada välisüritusi, siis oli viimase aja eksootilisemaid söömaaegu president Arnold Rüütli visiidi ajal Poolas, kus küpsetasime lõkke peal puuvarrastega vorste. Lõkkeõhtu meenutas malevaaegu.
Huvitavat toitu pakuti ka tänavu mais Lõuna-Aafrikas toimunud Rahvusvahelise Sadamate Assotsiatsiooni aastakonverentsil. Kogu menüü oli rahvuspärane, üllatades erinevate maitsetega lihavarrastega ning paja- ja tanguroogadega.
Hede Kerstin Luik, Statoili turundusjuht
Erinevaid vastuvõtte ja pidusid on palju, kuid vaadates toiduvalikut, tundub, et peotoidu pakkujaid on vähe või siis napib kujutlusvõimet. Enamasti on suupisted-salatid ikka üsna ühelaadsed ja üsna raske on meenutada midagi erilist. Viimase aastaga on üsna moodi läinud sushi pakkumine ja alguses oli see tõesti vahva vaheldus.
Kõige säravama elamusena meenub Norra saadiku Per Kristian Pederseni jõuluvastuvõtt, kus Norra traditsiooniliste jõuluroogade valmistamisel oli majaproua Gro Pedersen ise käe külge pannud. Heeringad ja lõhe, salatid ja koogid olid just saadikuproua oma retseptide järgi tehtud. Mõnda rooga oli valmistatud üsna mitu päeva ja tulemus oli suurepärane.