Anne Oja • 9. november 2003 kell 22:00

Tallinn võtab soojafirmast 200 mln

Tallinna ettevõtlusameti juht Kairi Teniste ütles, et oktoobri lõpupäevil langetatud linna omanduses oleva Tallinna Soojuse aktsiakapitali vähendamise otsuse ja esimese rahalise väljamakse vahele jääb kuus-seitse kuud. Seega algavad väljamaksed mitte varem kui tuleva aasta mais-juunis.

Linnavalitsus pole samas veel otsustanud, kui palju peab Tallinna Soojus 2004. aastal linnale maksma. Esialgsed kavad näevad ette vaid 50 mln kroonist väljamakset, lõplik number selgub eelarve vastuvõtmisel.

Tallinna finantsjuht Ahti Kallaste ütles, et Tallinn vajab investeeringuteks 800 miljonit krooni. Kuidas Tallinna Soojuse raha täpselt kasutatakse, pole teada. ?Koidulal ei ole nurga peal kirjas, mille peale ta läheb,? lausus Kallaste, selgitades, et investeeringuid vajavad nii teedeehitus, koolid kui ka näiteks kommunaalvaldkond.

Ametlikult selgitas Tallinna linnavalitsus Tallinna Soojuse aktsiakapitali vähendamise otsust sellega, et ettevõttel pole käigus püsimiseks erilisi rahavarusid tarvis. 30. septembril oli Tallinna Soojuse pangakontodel deponeeritud 92,9 mln krooni ja igas kvartalis maksab operaatorfirma Tallinna Küte ca 10 mln krooni renti lisaks.

Ettevõttest, kes AS Tallinna Küttega sõlmitud operaatorlepingu alusel teenib igal aastal 42 mln krooni tulu, saab Tallinn igal aastal dividendi võtta vaid majandusaasta puhaskasumi jagu, 35?40 mln krooni. Lisaks vähendab linna eelarvesse laekuvat summat tulumaks.

Puhaskasumile ühekordse lisaraha saamiseks tühistas Tallinna linn kui Tallinna Soojuse ainuaktsionär 200 000 nimelist aktsiat nimiväärtuses 1000 krooni, mis vähendas aktsiakapitali 454,4 mln kroonini.

Otsust ette valmistades muutis Tallinna volikogu aprillis Tallinna Soojuse põhikirja ja kehtestas aktsiakapitali alam- ja ülempiiriks vastavalt 350 mln ja 1,4 mld krooni. Varem oli aktsiakapitali alampiiriks 718,4 mln ja ülempiiriks 2,9 mld krooni. Kolme töötajaga Tallinna Soojuse aktsiakapital küündib praegu 654,4 mln ja omakapital 703,1 mln kroonini.

Ümberkorraldused läbinud Tallinna Soojuse kasum kukkus mullu aasta varasemaga võrreldes ligi seitse korda, 185 mln kroonilt 27,3 mln kroonini. 2001. aasta kasumi tingis ühekordne rendi alustamise tasu, mille maksis Tallinna Küte.

2001. aasta oktoobris registreeritud Tallinna Küte, mis kuulub Prantsuse firmale Dalkia International S.A. ja ASile Eraküte, pole äriregistrile veel majandusaasta aruandeid esitanud. Lepingu järgi rendib ta Tallinna Soojuse vara ning tegutseb operaatorina 30 aastat. Investeeringud rendivara parendamiseks teeb Tallinna Küte, kuid seda vaid Tallinna Soojuse nõusolekul.

Tallinna Soojuse nõukokku kuuluvad Hanon Barabaner, Sergei Ivanov, Rain Pilve, Elmar Sepp ja Vladimir Panov, ettevõtet juhib Jaak Ziugov.

Ziugovilt ei õnnestunud reedel kommentaari saada.

Hetkel kuum