Virkko Lepassalu • 4. detsember 2003 kell 22:00

Vedurijuhtide streik maksis 20 000 kr

Kl 8.09 veereb Edelaraudtee rong hommikuhämaruses Männiku raudteejaama ja on minuti pealt graafikus. Edasi ta enam ei sõida, autobussikoondise bussid ootavad jaamas ning seetõttu pole reisijatelt vedurijuhtide kohta kuulda ühtki halba sõna.

Kl 8.15 valab vedurijuht Veiko Õunapuu tunnise peatuse sissejuhatuseks kabiinis kohvi. ?Nüüd on meil Euroopa ja meil on streik,? teatab ta. Ametiühingu liige, vedurijuht Veiko Õunapuu saab kuus umbes 6000 krooni puhtalt kätte. Ta toetab koos kolleegidega kõrgharitud riigipalgaliste streiki ja nõuab omale ühtlasi 35% palgatõusu.

Kl 8.19 hüppavad veduri peale kolm ametiühingutegelast eesotsas keskliidu vastvalitud esimehe Harri Taligaga. Vedurikabiin saab rahvast täis. Kabiinist hakkab kostuma valjuhäälseid lauseid, millest mõned paneksid Edelaraudtee juhil, nn kapitalist Henn Ruubelil närvid proovile: ?Andke aga takka, rauda tuleb taguda, kuni raud kuum?, ?kapitalismi on tahetud, nüüd on siis kapitalism? jne.

Taliga näeb, et streik edeneb ning lahkub koos saatjaskonnaga rahulolevalt. Vedurijuht Õunapuu, kel jääb streikida veel pool tundi, ütleb: ?Euroopa heaolu on ainult nõnda saavutatud!?

Veel poolteist tundi hiljem räägib Edelaraudtee juhatuse esimees Henn Ruubel napilt, et loomulikult on vedurijuhid oma palgast juba varem rääkinud. ?Kuid selle taotlemiseks on oma protseduur ning nüüd läheb ametiühinguga vaidluseks, sest siin on ilmselt (toetusstreiki palganõudmisega sidudes ? toim.) seadust rikutud.?

Kl 12.40ks on Ruubelil vedurijuhtide tunnise kohvijoomise arve kokku löödud. ?Saamatajäänud piletituluks tuleb umbes 20 000 krooni, selle sees on ka busside palkamine,? nendib ta. ?Palju olulisem on meie jaoks aga moraalne kahju ning maine kahjustamine reisijate silmis.?

Ruubel väidab, et järgmine juhtkonna samm on toimunud streigi kuulutamine seadusevastaseks.

Edelaraudtee Tartu liinil rong eile streigiks ei peatunud. Tallinna?Moskva reisirong ei jäänud samuti seisma. Ka Eesti Raudteel sujus kõik graafikupäraselt. Eesti Raudtee Pika tänava peakorterisse olid jõudnud vaid teated tööseisakust Tartu kaubajaamas, mis kliente suurt ei mõjutanud. Graafiku järgi sõitsid ka Elektriraudtee rongid. Elektriraudteel ühinesid streigiga vaid remondimehed ? ilma et oleksid mingeid oma nõudmisi esitanud.

Hetkel kuum