Tõnis Oja • 9. detsember 2003 kell 22:00

Dow korraks pealpool 10 000 punkti taset

Eile, üheksa minutit pärast kauplemise algust kerkis Dow Jonesi tööstuskeskmine taas pärast poolteise aastast vaheaega üle 10 000 punkti taseme, täpsemalt 10003,12 punktini. Tõsi, indeks ei jäänud nii kõrgele kauaks ? mõneks minutiks. Viimati oli maailma enimjälgitav indeks nii kõrge 28. mail 2002.

Pärast kauplemise lõppu esmaspäeval, mil maagilise 10 000 punktini oli jäänud alla 35 punkti ennustas Citigroupi New Yorgi maaklerfirma vanemkaupleja Bob Basel, et selle taseme testimine pole enam mägede taga. ?Paistab, et turg soovib testida 10 000 punkti selle aasta lõpul,? lausus ta ajalehele The Wall Street Journal. ?Paistab, et selle testimine toimub juba täna hommikul ning seejärel on näha, kas jäädakse sellele püsima või mitte.? Nii ka läks.

Psühholoogiliselt olulist punktitaset on Dow rünnanud juba korduvalt. Vahel on jäädud ülalpool maagilist taset pikemaks ajaks, teinekord aga lühikeseks. Lühiajalised spekulandid kasutavad seda taset ja sellega seotud psühholoogiast tingitud reaktsioone otseseks tulu teenimiseks. Paljud pikemaajalised investorid aga kasutavad taolisi olulisi verstaposte hetkeliseks järelemõtlemiseks, mida teha edasi, kirjutab ajaleht.

Peamiselt tehnoloogiasektori ettevõtete hinnaliikumist peegeldav kerkis esmaspäeval 0,57 protsenti 1948,85 punktini, kuid eile esimeste kauplemistundidega ei lisandunud sinna suurt midagi.

Esimeste minutite optimism asendus ettevaatlikkusega. Kauplemispäeva keskel andis teada otsusest baasintressi kohta Föderaalreserv. Juhul, kui majandusel läheb tõesti hästi, hakkab keskpank üldsust ette valmistama võimalikuks intressi tõstmiseks.

Hetkel kuum