Ülo Toomsalu • 26. veebruar 2004 kell 6:12

EPL: Rahvaliit nõuab kahte referendumit

Rahvaliitlased lähevad suvistele europarlamendi valimistele vastu euroskeptilise kõlaga platvormi toel.

Rahvaliidu valimisloosungiks on: ?Kaitse Eesti krooni ? vali Rahvaliit!? Riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni aseesimehe Janno Reiljani sõnul ei pea erakond silmas seda, et Euroopa ühisrahast tuleks tingimata loobuda, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Ega see tähenda, et Rahvaliit hoiaks raudselt Koidula pildist kinni,? mõtestas Reiljan sõnumit. ?Me peame siin silmas iseseisvuse kaitset laiemas mõttes ja kroon on iseseisva riigi sümbol.?

Platvormis seisab, et Eesti kroonist loobumise peab otsustama rahvahääletus. Janno Reiljani sõnul on Eesti ühinemislepingus küll euroga ühinemine kirjas, kuid praegu on Euroopa Liit olukorras, kus Prantsusmaa ja Saksamaa rikuvad stabiilsuspakti, lubades endale kokkulepitust suuremat eelarvepuudujääki. Reiljani kinnitusel on Eesti ühinemiseks valmis, kuid referendum oleks heaks võimaluseks kaks aastat pärast ühinemist rahvalt küsida, kas nad peavad seda otsust õigeks.

Reformierakonna juhtiv europoliitik riigikogulane Rein Lang ütles rahvaliitlaste avaldusi kommenteerides, et tegemist on järjekordse valimisnaljaga. Eurotsooni minek on Eesti riigi võetud kohustus ja nüüd sunnivad rahvaliitlased rahvast hääletama juba nende endi heakskiidetud otsust.

Hetkel kuum