Euroliit toob Eestile tollitariifistiku

Haili Kapsi 13. aprill 2004, 00:00

Tänavu 1. maist rakenduvad Eestis kaupade impordil kolmandatest riikidest tollimaksud, mis põhinevad Euroopa Ühenduse tollitariifistikul.

Euroopa Komisjon on oma määrusega (2658/87) kehtestanud ühenduse tollitariifistiku TARIC (Tarif Intégré de la Communauté), mida kasutatakse ühendusse importimise ja ühendusest eksportimisega seotud väliskaubandusalaste meetmete kohaldamiseks.

TARICu rakendamiseks Eestis on väljatöötatud Eesti Tollitariifistik (ETT).

See on arvutipõhine tollitariifistiku süsteem, mis sisaldab
- Euroopa ühenduse integreeritud tollitariifistiku andmeid,
- Eesti rahvuslikke (riiklikke) andmeid ja
- maksude arvutamist.

Brüsseli poolt aktualiseeritud TARICu andmed lisatakse ETTsse igal tööpäeval automaatselt. Riiklikud maksumeetmed, nagu käibemaks, aktsiisid sisestab ETTsse maksu- ja tolliamet. Keeldude ja piirangutega seotud meetmed sisestab vastavat meedet haldav ministeerium või selle allasutus.

Eesti tollitariifistiku testversiooni leiab maksu- ja tolliameti kodulehelt aadressil www.customs.ee klikates menüüs ETT.

Leheküljel on võimalik saada ETTst alljärgnevat informatsiooni:

- Nomenklatuuri sirvimise eesmärgiks on impordi korral kümnekohalise TARIC-kaubakoodi leidmine ja ekspordi korral kaheksakohalise kaubanomenklatuuri (KN) kaubakoodi leidmine. Kui vajalik kaubakood on leitud, siis kaubakoodi ees olevale luubikujutisele klikkides edastab süsteem selle kaubakoodi koos koodi kirjelduse, statistilise mõõtühiku ja valitud kuupäevaga päringu ?Kaubakoodi jaoks? sisestusekraanile.

- Teksti järgi otsimise eesmärgiks on sõna või teksti järgi kümnekohalise TARIC-kaubakoodi leidmine. Kui vajalik kaubakood on leitud, siis klikkides luubile saab minna nomenklatuuri sirvimisele.

- Päring ?Seosetabel? võimaldab näha seoseid muutunud kaubakoodide vahel, leida uute kaubakoodide seoseid kehtivuse lõpetanud koodidega (päritoluotsing) ja kehtivuse lõpetanud kaubakoodide seoseid uute koodidega (järgnevuste otsing).

- Päring ?Vahetuskursid? võimaldab otsida ja kuvada tollis rakendatavaid valuutakursse, saada teavet eelnevatel perioodidel rakendatud valuutakursside kohta ja kasutada valuutakalkulaatorit.

- Päring ?Kaubakoodi jaoks? võimaldab otsida ja kuvada nii TARICus sisalduvaid Euroopa Liidu õigusaktidega kehtestatud meetmeid, mis rakenduvad kaubakoodile, kui ka Eesti õigusaktidega kehtestatud rahvuslikke meetmeid.

- Päring ?Mõõtmine? võimaldab otsida ja kuvada kaubakoodile lisakoodi lähtuvalt tabelist ?Measuring? ning lisakoodidele vastavaid tollimaksumäärasid. Measuring-lisakoodid on seotud täiendava tollimaksu arvutamisega suhkrule ja jahule, mis on suhkru-, kakao- ja kondiitritoodetes.

- Päring ?Maksude arvutamine? võimaldab arvutada Euroopa Liidu tollimaksu, muid impordimakse, rahvuslikke aktsiise ja käibemaksu kauba impordil kolmandatest riikidest.

Maksud arvutatakse ainult kümnekohaliste deklareeritavate TARICu kaubakoodide korral.

Kui meetmete integreerimisel on kasutatud lisakoodi, on lisakoodi kasutamine maksude arvutamisel kohustuslik.

Kui maksumäärad on seotud tingimustega, kuvab süsteem loetelu tingimustest ja maksude arvutamisel tuleb aktiveerida sobiv valik.

Eesti tollitariifistiku päringud on kasutamiseks kõigile asjast huvitatud internetikasutajatele. Süsteemi on võimalik kasutada nii eesti- kui ka ingliskeelsena.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing