PM: Toidu madalam käibemaks leevendaks hinnatõusu

05. mai 2004, 07:48

Mitmed asjatundjad soovitavad Eestil sarnaselt paljude ELi riikidega alandada toidukaupade käibemaksumäära, et pidurdada üha kallinevaid elamiskulusid.

Eestis kehtib lõviosale teenustest ja toodetest, sealhulgas toidukaupadele, 18protsendiline käibemaks. Samas on paljudes ELi riikides toiduainete käibemaks oluliselt madalam või puudub üldse. Näiteks ei maksusta toidukaupu üldse Suurbritannia, Malta ja Küpros, kirjutab Postimees.

Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Andres Oopkaubi sõnul on ministeeriumis sarnasest ettepanekust räägitud juba pikemat aega ning mõne nädala eest ametist tagasi astunud minister Tiit Tammsaar oli selle ettepaneku pooldaja.

Eesti Toiduainetööstuste Liidu juhi Helve Remmeli sõnul oleks toidukaupade madalam maks abiks kõigile, mitte vaid osale elanikkonnast, kes võidaks ka tulumaksu alandamisest.

Oopkaubi sõnul võidaks madalamast maksumäärast ka tööstused, kuid seda just juhul, kui tekib vahe tavalise käibemaksu ning toiduainetele kehtestatud määra vahel. Riigieelarvele tähendaks toidukaupade käibemaksu täielik kaotamine kuni miljardi kroonini küündivat eelarveauku, kui mingisugune maksunumber siiski säiliks, oleks ka kaotus väiksem.

Oopkaubi kinnitusel ei peetagi silmas mitte toiduainete käibemaksu täielikku kaotamist, vaid selle määra vähendamist. Samas ei tee ministeerium konkreetset ettepanekut kehtestatava määra kohta, vaid tekitab pigem selleteemalist diskussiooni. «Maksukorraldust juhib rahandusministeerium, kes varasematel aastatel ei ole sellest huvitatud olnud,» lausus Oopkaup.

Toiduainete käibemaksu kaotamist või vähendamist ei kiida heaks ka rahandusministeeriumi maksupoliitikaosakonna juhataja Lemmi Oro, kelle sõnul on riik seni püüdnud hoida ühtlast maksumäära, kus eriti erisusi ei tehtaks. «Iga erisus suurendab kontrollimiseks tehtavaid kulutusi,» lausus ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing