12. mai 2004 kell 12:00

Nafta hind hüppas uue 13 aasta kõrgtasemeni

Nafta hind kerkis eile New Yorgis uue rekordtasemeni pärast 1990. aastat, kuna 30-riiki hõlmav OECD tõstis 2004. aasta majanduskasvu prognoosi.

Lisaks teatas Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD), et nõudlus energia järele kasvab.

Nafta tulevikutehingute hind tõusis teisipäeva hilisõhtul New Yorgis 40,38 dollarini barrelist ning sulgus esimest korda pärast 11. oktoobrit 1990 ülalpool 40 dollari piiri.

Alates aasta algusest on must kuld kallinenud juba 24%.Möödunud kümnendi alguses vedas nafta hinna nii kõrgele Saddam Husseini sissetung naftariik Kuveiti.

OECD tõstis organisatsiooni riikide keskmise majanduskasvu prognoosi 3%-lt 3,4%ni. Möödunud aasta 9,1% kasvanud Hiina majanduskasvuks ootab organisatsioon käimasoleval aastal 8,3%, samas kui Hiina valitsus püüab majanduse aastast kasvutempot jahutada 7%ni. See aga ei kahanda toornafta tarbimist, mis peaks 2004. aastal International Energy Agency hinnangul kasvama 13%.

Mure, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) ei suuda piisavalt pakkuda toornaftat ja rahuldada USA bensiini- ja Aasia naftaproduktide nõudlust aitab nafta hinda üles lükata.

?Ma ei arva, et OPEC suudab teha midagi veel enamat, kuna nad toodavad tõepoolest niipalju kui suudavad,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Mitsui Co. Energy Risk Management asepresident Dennis Konsiri.

Hetkel kuum