Peeter Raidla • 10. november 2004 kell 11:24

Kuressaarlasi ähvardab järsk prügihinna tõus

Kudjape prügihoidlat haldav OÜ Prügimees võib uuest aastast prügi ladustamise ja töötlemise eest küsida praegusest oluliselt kõrgemat hinda.

Ajaleht Meie Maa kirjutas, et seni on jäätmete vastuvõtul arvestuse aluseks olnud kuupmeeter, uuest aastast läheb Prügimees üle aga tonniarvestusele. OÜ Prügimees juhataja Riivo Asuja sõnul paigaldatakse novembrikuu jooksul selleks otstarbeks jäätmehoidla väravasse vastav kaal, mis prügiveokid ära kaalub. Milliseks kujuneb jäätmetonni ladustamise hind Asuja spekuleerida ei soovinud, kuid Meie Maa andmeil võib see tulla vahemikku 400-450 krooni.

Olulisem tegur prügi kallinemisel uue aasta algusest rakenduv prügila saastetasu 120 krooni tonni kohta. Riivo Asuja möönis, et prügilatele kehtestatud keskkonnanõuete täitmiseks on samuti vaja teha täiendavaid investeeringuid, mis samuti peavad kajastuma prügi lasustamise hinnas. ?See on terve kompleks komponente,? märkis Asuja.

Kui suured prügiveokid saab suunata kaalule, siis eraisikute toodavate jäätmete maksustamine on veel lahtine. ?Kuidas me väiksemate, paarikümnekiloste kogustega toimima hakkame, seda ei oska veel öelda, tuleb kolleegide kogemusi uurida,? ütles Asuja.

Oma sõna jäätmehoidla väravatasu kohta on öelda ka Kaarma vallal, kes peab hinnale omapoolse kinnituse andma. Asuja sõnul uue hinna taotlust Kaarma vallale veel esitatud ei ole, kuna dokumendid pole selleks veel ette valmistatud. Lõplik prügi ladustamise hind peaks tema kinnitusel selguma kuu aja pärast.

Kuressaare linnavalitsuse keskkonna- ja välisprogrammide spetsialist Karli Valt nentis, et kui ühes tonnis on umbes 5-10 kuupmeetrit jäätmeid ja praegu maksab kuupmeetri ladustamine 26 krooni, siis 400 kroonine tonnihind tähendaks olulist hinnatõusu. ?Usume siiski, et prügila haldaja ei võta hinda laest, vaid see on tal põhjendatult kalkuleeritud,? lisas Valt.

Odavaim on Eestis jäätmete ladustamine praegu Rakveres ? 256 krooni tonn, väiksematest asulatest näiteks Tormas 407 krooni, Rakkes 314 krooni, Tallinnas aga 519 krooni tonn. Kudjape prügila väravatasu jääks seega kusagile keskmisele tasemele.

Hetkel kuum