Ülo Toomsalu • 10. november 2004 kell 6:05

PM: Hõlpsad laenud tirivad noored võlavangi

Üha rohkem Eesti noori annab järele kiusatusele võtta laenu, sest pangad pakuvad raha järjest lihtsamalt.

Samal ajal on paljud Lääne-Euroopa noored raskustes aastakümneteks võetud võlakoormast vabanemisega, kirjutab Postimees.

Kuni 24-aastasi laenuvõtjaid on Eestis mullusega võrreldes kolmandiku jagu rohkem, näitas TSN Emori värske uuring.

Ka mujal arenenud riikides on noorte võlakoorem üha kasvanud. Nüüd pole harv olukord, kus sealsed noored ei suuda kergekäeliselt võetud laenu tagasi maksta.

Euroopa asjatundjad peavad hoogsa laenamise ajendiks lihtsaid laenutingimusi ning ilustatud reklaame. Ka Eestis märkab igal sammul soodsaid laenu- või järelmaksureklaame, mis peibutavad enim just noori inimesi.

«Eestis on noortel üsna lihtne laenu saada, eriti õppelaenu,» ütleb kevadel kõrgkooli lõpetanud 23-aastane Marika Heitur. Alates sellest sügisest asus ka tema ise tagasi maksma kooli ajal võetud õppelaenu.

Heitur tunnistab, et kümnetesse tuhandetesse kroonidesse ulatuva õppelaenu tagastamine võib noorel inimesel minna raskeks, kui ta kohe pärast kooli tööd ei leia või kui tuleb leppida kesise palgaga ametiga.

Eilseks oli Eestis 3352 õppelaenuvõlglast, kellele riik oli võlanõude esitanud.

Eesti pankade esindajate sõnul on makseraskused esialgu siiski vaid mõnel protsendil noortest.

Riiki noorte kasvav võlakoorem esialgu murelikuks ei tee. Eesti Panga pressiesindaja Silver Vohu ütleb, et keskpank noorte laenuvõtmist eraldi ei analüüsi.

Hetkel kuum