Rootsi SEB pank sihib idaturgu

Sirje Rank 30. november 2004, 00:00

Pikemas intervjuus Rootsi päevalehele Dagens Nyheter ütles Thunell, et võimalikust ühinemisest võivad rääkida pigem Citigrup ja Deutsche Bank, Rootsi pank on liiga väike.

Thunell usub, et SEB saab rahus tegeleda oma plaanidega. Huviorbiidis on laienemine idaturul. Oktoobris allkirjastas SEB Leedu tütar Vilniaus Bankas kokkuleppe osta 350 miljoni krooni eest ca 90% Ukraina Bank Agiost, mille varad on Bloombergi andmeil 907 miljonit krooni ning turuosa 1%.

?Otsustasime, et sõltumata sellest, kes valimised võidab, on majandus tugeval tõusul. Senisel valitsusel on kõigest hoolimata õnnestunud saavutada 12?13% majanduskasv,? ütles Thunell. ?Peame olema teistest kiiremad. Kui jääme ootama, kuni kõik on valmis, pole hiljem sellist raha, et mängus kaasa lüüa.?

Niisamuti tahab SEB naasta Venemaale, kus pank 1998. aasta panganduskriisi ajal kibeda õppetunni sai. 1996?1997 suurendas SEB oma laene Venemaal liiga kiiresti. ?Meil nappis teadmisi ning selle eest me ka maksime,? ütles SEB juhatuse esimees Jacob Wallenberg läinud nädalal Stockholmis toimunud Euroopa ettevõtlusfoorumil.

Praegu on SEB-l Venemaal vaid väike liisingufirma kümne inimesega. ?Läheme sammhaaval. Venemaal on potentsiaali võtta tagasi maailma ühe kiirema kasvuga turu roll, mis tal oli enne esimest maailmasõda. Tuletage meelde, et Ericssoni peakontor asus tollel ajal Peterburis,? tsiteeris Dagens Industri.

Täna idaturul võetud riskide kohta ütleb Thunell, et ehkki laenuportfell Balti riikides kasvab aastas 30?40%, ei ületa kogusumma 175 miljardit Eesti krooni. Kokku ulatuvad SEB laenud ca 1750 miljardile kroonile. Riskid on palju väiksemad kui 1998. aastal, mida näitab ka kasumimarginaali lähenemine Euroopa tasemele.

Peale tütarpankade Lätis, Leedus ja Eestis kuulub SEB-le 47% Poola pangast BOS. Tänavu on SEB üksi Poolas avanud 40 uut kontorit, tuleval aastal peaks avatama 30 uut kontorit Poolas ja Ukrainas. Selle aasta esimese üheksa kuuga on SEB Ida-Euroopa divisjoni kasum kasvanud 37%.

Ka kontserni suurimal murelapsel, Saksa BFG pangal, läheb paremini. ?Saksamaa majanduskriis on toonud nii probleeme kui ka võimalusi,? ütles Thunell. Algselt lootis SEB sakslaste kasvavale huvile aktsiatesse investeerimise vastu, kuid see trend rauges 2001. aastal. Nüüd on laiendatud laenuandmist firmadele ? eelkõige väiksematele firmadele, kellest Saksa pangad huvitatud ei ole.

BFG ostu ajal loodud puhverreservi kohta tunnistas Thunell, et sellest palju järel ei ole. ?See läks puhvriks halbade laenude vastu ning panga esimese restruktureerimise rahastamiseks 1999?2000.?

SEB aktsia kaupleb Stockholmi börsil praegu kõigi aegade kõrgeimal tasemel, makstes eile 229 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing