Köögimööblit pakkuvad firmad oleksid justkui omavahel kokku leppinud, sest kõik soostusid pärast soovide kirjapanekut hinnapakkumise esitama nädala jooksul, mööbli valmistamise tähtaega aga ei lubanud keegi kiiremini kui neli nädalat.
Teadagi, köögimööblikauplused viitavad suurele töökoormusele, mis ei võimalda eritellimusena valmistatud mööblidetaile kiiremini valmis saada. Poodides kohal käies nendes küll erilist klientide tunglemist ei märganud, kui see selleks. Pikka aega vältava töö eest on ju psühholoogiliselt võimalik kliendilt ka natuke rohkem raha küsida.
Ka köögisisustuse tellimisel kehtib tõsiasi, et hinna poolest odavaim pakkumine ei pruugi olla kaugeltki parim pakkumine. Samuti ei pruugi seda olla ka kõige kallim pakkumine.
Juhuslikult väljavalitud firmade hinnapakkumistes olid, arvestades üsna sarnaseid parameetreid ja tingimusi, siiski üpris suured käärid: köögimööbli koos tehnika ja paigaldamisega võiks soetada hinnaga alates 20 000 kroonist lõpetades 58 000 krooniga. Kusjuures, erilist luksust polnud isegi kõige kallimasse pakkumisse sisse kirjutatud. Pigem oli nende kõigi puhul tegemist suhteliselt sarnase tehnika ja materjalidega, olulisemaks erinevuseks ehk vaid see, et mida kallim pakkumine, seda püüdlikum teenindaja.
Hinnapakkumistes saab odavamaid materjale ja tehnikat valides kogu kööki muidugi mõnevõrra odavamaks kohendada, ent kas sealjuures ka kvaliteet säilib, on enam kui küsitav.
Maksmise osas on jällegi kõigi firmade pakkumised üldjoontes sarnased: 50% mööbli hinnast tuleb maksta tellimuse vormistamisel ja sellekohase lepingu sõlmimisel, teine 50% aga siis, kui firma annab teada, et mööbel on valmis. Tagatisraha ? näiteks viie või kümne protsendi ulatuses koguhinnast ? jätmist ei ole kombeks, mis tähendab, et sisuliselt peab klient ostma põrsa kotis, st maksma köögimööbli eest ilma seda reaalselt oma kodus nägemata.
Enne kauplusse köögi sisustust tellima minnes tasub kasvõi kiirema asjaajamise huvides ka endal natuke eeltööd teha.
Nii tuleb ära mõõta kõikvõimalikud parameetrid, mille teadmine tellimuse vormistamise lihtsamaks teeb. Olulised mõõdud on tulevase köögimööbli laius, sügavus ja kõrgus, ventilatsiooniava ja veetorude kaugused seintest elektrijuhtmete ja -pistikute asukohad. Abiks on kindlasti eelnevalt paberile visandatud skeem, veel parem foto, kuhu saab mõõtmed peale joonistada.
Kuigi köögimööbli pakkujad on üldiselt abivalmid selgitusi jagama, peaks tellija teadma, palju ta köögile raha kulutada saab ja mida ta selle raha eest loodab soetada.
Mingi ettekujutus võiks enne mööblisalongi siirdumist olla ka võimalikest materjalidest ja köögitehnikast. Loomulikult tuleb mööblifirma esindaja, kui lepingu sõlmimine juba kindel, ka ise kohale ja mõõdab kõik täpselt üle.
Ja kindlasti pole mõtet otsustada ühe-kahe pakkumise põhjal. Köök on ikkagi kodu süda ning see soetatakse aastateks, mistõttu kvaliteedi arvel ei maksa kokku hoida. Samas pole muidugi mõtet ka ebaadekvaatseid või ilmselgelt ülehinnatud pakkumisi kinni maksta. Üldjuhul sisaldub pakkumise hinnas mööbel, valamu, segisti, valgustus, köögitehnika ja paigaldus, lisateenusena saab juurde tellida ka ühendamist vee- ja kanalisatsioonivõrku ning elektriseadmete paigaldamist.
Äripäev saatis kümnele juhuslikult valitud köögimööbli pakkujale e-kirja, kus palusime saata hinnapakkumise ühe kindla köögi sisustamiseks. Neist viis firmat saatis ka hinnapakkumised: Fennica Köögid, Riz Köögid, Õismäe Köögimaailm, Expert Köögid ja Arens Köögimööbel.
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.